Dni Promocji Zdrowia

DNI PROMOCJI ZDROWIA
TOMASZÓW LUBELSKI 11 - 16 kwietnia 2005 R.


     Tradycyjnie już miesiąc kwiecień to czas kiedy w Tomaszowie Lubelskim organizujemy Dni Promocji Zdrowia. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży szkolnej jak i nauczycieli, wychowawców oraz mieszkańców miasta.
     W tym czasie można bez obaw rozmawiać o tym, co na co dzień, jest tematem wstydliwym, niechcianym, nieistotnym. Raptem okazuje się, że ludzie chcą o tym rozmawiać, chcą wiedzieć jak pomóc ojcu, bratu, koledze, matce. Chcą wiedzieć, jak można pomóc komuś uzależnionemu od alkoholu, od narkotyków.
     Z perspektywy dziesięciu lat widać jak zmienia się świadomość i wiedza, zwłaszcza młodzieży, na tematy uzależnień. Nie tylko tych najbardziej znanych - od alkoholu, narkotyków, tytoniu, ale coraz częściej i coraz więcej pytań dotyczy uzależnienia od internetu, hazardu, okultyzmu czy anoreksji. Właśnie dlatego staramy się co roku zmieniać program Dni Promocji Zdrowia. Chcąc dostosować go do potrzeb społeczeństwa zapraszamy nowych gości.
     W tym roku po raz pierwszy w Tomaszowie Lubelskim gościliśmy przedstawicieli Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotykowy "KARAN" w osobach: Prezesa ks. dr Pawła Rosika oraz Panią mgr Elżbietę Łyczewską, która jest psychologiem klinicznym i pracuje w Centrum Interwencji Kryzysowej w Warszawie. Pełni także funkcję redaktora kwartalnika "KARAN".
Pani Łyczewska wygłosiła wykład na temat "Narkotyki - wolność czy zniewolenie". Podzieliła się też doświadczeniem ze swojej pracy z młodzieżą uzależnioną od narkotyków. Ksiądz Paweł Rosik mówił o wspomaganiu rodziny w leczeniu narkomanii. Spotkanie zrobiło ogromne wrażenie na zebranych czego dowodem były liczne pytania i chęci nawiązania bliższych kontaktów ze Stowarzyszeniem "KARAN".
Nowością też było spotkanie z księdzem dr Eugeniuszem Derdziukiem. Wykładu "Hazard, wróżba, okultyzm, opętanie - jako formy uzależnienia" słuchało z zaciekawieniem około 400 osób.
     W tegorocznej debacie na temat "Czy można żyć bez alkoholu" uczestniczyła m. in. grupa studentów wydziału psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Debatę zapoczątkowała wykładem "Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu - jakie są alternatywy wobec używania substancji psychoaktywnych" dr Joanna Chwaszcz z Katedry Psychoprofilaktyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Z debaty wynikło, że jest wiele alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Jest wiele młodych, aktywnych, pomysłowych, ambitnych i zdolnych osób, które chcą by ich szkoła, uczelnia rozwijała się, aby życie było ciekawe, a szkoła czy studia nie były tylko kształceniem intelektualnym, ale również rozwijały społecznie, wzbogacały duchowo i dostarczały mnóstwo niezapomnianych i cennych wrażeń. Ci ludzie biorą inicjatywę w swoje ręce. Tworzą różne grupy, w których mogą rozwijać się sami i pomagać innym.
Studenci mówili o swoich doświadczeniach, opowiadali o swoich alternatywach wobec zażywania substancji psychoaktywnych. Młodzież ze szkół tomaszowskich mówiła jak ona spędza wolny czas, którego jak się okazało nie ma za wiele. Jeżeli jest się aktywnym, to nie ma czasu na nudę. Z przebiegu debaty wynikło, że studentów z Lublina i uczniów szkół tomaszowskich wiele łączy, mają podobne pomysły, są tak samo aktywni, pomysłowi, ambitni i wierzą, że razem mogą wiele zrobić. I właśnie dlatego będziemy w przyszłości kontynuować takie spotkania, by inicjować nowe pomysły, nowe zadania. Chcemy, by jak najwięcej ludzi dołączyło do nas, by nie było w śród nas nikogo, kto mówi, że nie ma co robić w tym mieście.

     Centralnym punktem Dni Promocji Zdrowia były finały IX edycji konkursu "Człowiek wolny od nałogów", który cieszy się niezmiernie dużą popularnością wśród młodzieży i nauczycieli. Odbył się on w dwóch dniach: we wtorek - 12.04.2005 r. - finał dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, a w czwartek - 14.04.2005 r. - dla szkół ponadgimnazjalnych.
Dzieci i młodzież z miasta i powiatu Tomaszów Lubelski uczestniczyły w konkursie plastycznym i literackim oraz konkursie programów artystycznych.
Uczniowie chętnie biorą udział w konkursach. Prace nadesłane na konkurs plastyczny są na wysokim poziomie, a ilość nadesłanych prac w tym roku na finał powiatowy była rekordowa, co świadczy o rosnącym z roku na rok zainteresowaniu konkursem.
     Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się konkurs literacki. Tematyka i postacie przedstawione przez młodzież w konkursie literackim najczęściej są fikcyjne. Nie wykluczone jednak, że mogły wyrosnąć na gruncie osobistych doświadczeń młodych autorów. Na pewno trzeba uznać, że wszystkie prace dostarczyły uczniom wiedzy o szkodliwości nałogów. Wierząc w dydaktyczną funkcję literatury mamy nadzieję, że młodzi ludzie sami do siebie skierowali przesłanie życia z dala od środków uzależniających. Warto również dodać, iż zabawa w młodych redaktorów dała im dużo satysfakcji i pobudziła wyobraźnię.
     I wreszcie konkurs programów artystycznych. Wbrew obawom organizatorów, że będzie nudno, okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, ponieważ jest to bardzo widowiskowa i jednocześnie ciekawa forma konkursu. Programy były bardzo dobrze przygotowane, a poziom ich wykonania wysoki. Widać było duże zaangażowanie ze strony uczniów jak i nauczycieli. Scenki pt. "Sąd nad alkoholem", "Państwo Nałogowie", "Świat wolny od nałogów", "Społeczeństwo wobec uzależnionego od alkoholu", "Nasza wina", "Rozmowy w tłoku" - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jeszcze raz okazało się, że jest to doskonała forma profilaktyki i warto to robić w przyszłości.
     Dużą atrakcją Dni Promocji Zdrowia był koncert Pt. "Dopóki masz wybór" w wykonaniu Piotra Nagiela, który kolejny raz z dużym powodzeniem występował przed tomaszowską publicznością.
     Warto też wspomnieć o wystawie prac plastycznych, którą można było oglądać w sali klubowej Tomaszowskiego Domu Kultury.

Pełnomocnik ds. Profilaktyki Uzależnień
w Tomaszowie Lubelskim
Zbigniew Skawiński


Okłamywani przez świat Agnieszka Skawińska
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną...”
„DNI PROMOCJI ZDROWIA” Małgorzata Świtka i Ewa Piwkowska
Dni Promocji Zdrowia Renata Matyjanka
Młodzież z miasta i wsi zgodnie przeciw nałogom Aurelia Policzkiewicz
Urszula Mielniczek, Krystyna Darda, Barbara Piwko
Pedagog mgr Marzena Proc, Helena Parol

Relacja zdjęciowa z pierwszego dnia Foto: Kazimierz Harbuz
Relacja zdjęciowa z drugiego dnia Foto: Kazimierz Harbuz
Relacja zdjęciowa z trzeciego dnia Foto: Kazimierz Harbuz
Relacja zdjęciowa z czwartego dnia Foto: Kazimierz Harbuz
Relacja zdjęciowa z piątego dnia Foto: Kazimierz Harbuz

Imprezy towarzyszące:
Wystawa prac plastycznych uczestników konkursu „Człowiek Wolny od Nałogów”
Tomaszowski Dom Kultury - (sala klubowa)
Kiermasz książek



<-- POWRÓT