DNI PROMOCJI ZDROWIA


     Naszym zdaniem konkursy propagujące zdrowy tryb życia są bardzo potrzebne zwłaszcza, że dzieci i młodzież są dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek narażone na demoralizację. Palenie papierosów, picie alkoholu, branie narkotyków, to problemy niemal każdej szkoły i niejednej rodziny.
     Czy idee konkursu przekładają się na działania profilaktyczne?
Tak. Np. ukazywanie procesu uzależniania się czy skutków nałogów w scenkach, scenariuszach lub innych formach wypowiedzi oddziaływuje na emocje, pobudza wyobraźnię, każe zastanowić się nad maksymą „co człowiek sieje to będzie i żąć?”
Prace konkursowe same w sobie zawierają pomysły (recepty) młodzieży na życie bez nałogów i to szczęśliwe życie.
Do konkursu przystępuje sporo uczestników tzn., że młodzi chcą mieć w tej sprawie coś do powiedzenia i to, że nałogi rujnują komuś życie nie budzi ich wątpliwości.
     Spotkania młodzieży z organizatorem Panem Zbigniewem Skawińskim są bardzo ciekawe, a znajomość istoty problemu sprawia, że młodzi ludzie z zainteresowaniem uczestniczą w spotkaniach i żywo reagują na ich treść.
Propagowanie idei konkursu jak i uczestnictwo w nim pomaga młodzieży w dokonywaniu własnych wyborów w określonych sytuacjach (miejmy nadzieję, że wyborów pozytywnych). Należy wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, by przypomnieć o zagrożeniach jakie niosą za sobą używki i o tym, że życie jest piękne i jest tylko jedno. Lepiej zapobiegać niż leczyć, lepiej czasami przymuszać do zastanowienia się niż błądzić i naprawiać to, czego często naprawić się już nie da.
     W najbliższych edycjach konkursu poza narkotykami, alkoholem i nikotyną należałoby przypomnieć, że telewizor, internet, telefon komórkowy, komputer - użytkowane niewłaściwie mogą również stać się nałogiem!
Jako szkoła chcemy uczestniczyć w kolejnych edycjach konkursu „Człowiek wolny od nałogów”.

Urszula Mielniczek
Krystyna Darda
Barbara Piwko
- Zespół Szkół w Majdanie Sopockim


<-- POWRÓT