DNI PROMOCJI ZDROWIA
DNI PROMOCJI ZDROWIA
Tomaszów Lubelski - 22 - 26 marca 2004 r.

     W tym roku już po raz ósmy zorganizowano w Tomaszowie Lubelskim w dniach od 22 - 26 marca Dni Promocji Zdrowia. Staramy się to tak organizować, żeby w każdym roku było inaczej, lepiej, ciekawiej, a tym samym włączamy do organizacji coraz więcej ludzi i instytucji. W roku bieżącym równolegle z imprezami otwartymi organizowanymi w Tomaszowskim Domu Kultury odbywały się różne imprezy towarzyszące w tomaszowkich szkołach średnich i tak np. w Zespole Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego odbył się: heppening "Lizaki zamiast papierosów", zorganizowano punkt informacyjny dotyczący AIDS pod hasłem "AIDS - niewiedza zabija".
     Jednak najważniejszymi wydarzeniami były finały ósmej edycji konkursu „Człowiek Wolny od Nałogów”. W tym roku udział w nich brało: w dniu 23 marca sześć zespołów ze szkół gimnazjalnych i 25 marca sześć zespołów ze szkół średnich.
Warto w tym miejscu powiedzieć, że konkurs nie jest jednorazową imprezą, ale jest to podsumowanie i zakończenie długiej pracy, którą rozpoczynamy już we wrześniu z początkiem nowego roku szkolnego. Razem z przedstawicielami szkół i innymi jednostkami samorządowymi opracowujemy regulamin kolejnej edycji.
     W konkursie bierze udział około dziesięciu tysięcy dzieci i młodzieży z powiatu Tomaszów Lubelski od pierwszej klasy szkoły podstawowej do klasy maturalnej szkoły średniej. Uczestnicy muszą przejść poszczególne etapy: klasowy, szkolny, gminny, żeby na koniec spotkać się w Tomaszowskim Domu Kultury na wielkim finale. Obejmuje on następujące formy: literacką, plastyczną oraz wiedzy. Najlepsze prace literackie i plastyczne oraz najlepsze trzyosobowe zespoły w konkursie wiedzy biorą udział w finale powiatowym.
     W tym roku wpłynęło ponad 100 prac plastycznych oraz około 60 prac literackich. Ponadto każda szkoła przygotowuje scenkę dotyczącą problemu uzależnień. Warto dodać, że scenariusze scenek są pisane i opracowywane przez samą młodzież. Ponieważ jest to bardzo widowiskowa i jednocześnie ciekawa forma konkursu ciesząca się dużym zainteresowaniem, chcemy w najbliższym czasie zorganizować przegląd wszystkich scenek prezentowanych w ostatnich finałach oraz tych, które nie zakwalifikowały się do finału, będzie to na pewno doskonała forma profilaktyki.
Taka forma przeprowadzenia konkursu daje możliwość uczestnictwa jak największej ilości dzieci i młodzieży, jako że każda forma jest niezależna i oddzielnie oceniana. Tradycją już jest, że szkoła, która jest najbardziej zaangażowana w organizację konkursu oraz promocję zdrowego stylu życia otrzymuje nagrodę specjalną Burmistrza Miasta w postaci sprzętu sportowego. W tym roku takie nagrody otrzymały: w kategorii szkół gimnazjalnych - Gimnazjum Nr 1, a w kategorii szkół średnich - Zespół Szkół Nr 1.
     Oceniając tegoroczny finał konkursu organizatorzy dostrzegli bardzo duże zaangażowanie zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli. Poziom wiedzy uczestników jest obecnie o wiele wyższy niż osiem lat temu. Świadczy to o tym, że taka forma profilaktyki przynosi efekty i warto to robić w przyszłości.
Oczywiście jest to jedna z form profilaktyki, ale nie jedyna. Oprócz programów profilaktycznych staramy się organizować dla dzieci i młodzieży alternatywne formy spędzania wolnego czasu. W tym roku w czasie ferii zimowych odbył się turniej tenisa stołowego, w którym uczestniczyło ponad 100 dziewcząt i chłopców oraz halowy turniej drużyn podwórkowych w piłce nożnej, w którym uczestniczyło 16 ośmioosobowych zespołów. Natomiast w okresie wakacji odbędą się tradycyjnie już po raz czwarty turnieje drużyn podwórkowych w piłce nożnej i koszykówce, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Warto dodać, że turniejom patronują Burmistrz Miasta Marian Łysiak oraz Przewodniczący Rady Miasta Wojciech Żukowski.

Zbigniew Skawiński
Pełnomocnik ds. Uzależnień

„Dopóki masz wybór”
Lepiej zapobiegać niż leczyć


<-- POWRÓT