16.11.2023 r. wykład na UTW prowadziła Pani Wanda Dziewiczkiewicz. Temat „Terapeutyczna moc opowieści” wzbudził duże zainteresowanie wśród słuchaczy i nie tylko. Nic dziwnego ponieważ stres jest wszechobecny i dotyka mniej lub bardziej każdego z nas. A terapia słowem, opowieścią jest jedną z metod terapii. Prowadząca rozpoczęła wykład od 5 min. opowieści „Na mojej wyspie” napisanej przez ks. Mariusza Rosika. Piękne i mądre słowa a w tle muzyka instrumentalna zadziałały kojąco na uczestników. Opowieść wskazuje na kwestię przyjaźni, dobra i zła. Przesłaniem jest zdanie warte zapamiętania: „Abyśmy mieli kogo kochać, aby ktoś kochał nas.”
Następnie Pani Wanda odczytała list męża do zmarłej żony, który relacjonował jej co dzieje się ważnego w jego życiu. Ten sposób rozmowy bardzo mu pomagał w pokonywaniu samotności a także był to trening mózgu, taka fitness siłownia dla pamięci. Udowodniono naukowo, że pisanie ma terapeutyczną moc. Osoby, które regularnie piszą o swoich emocjach rzadziej chorują. Ulga w głowie i emocjach równa się uldze w ciele.
Były też piosenki Stanisławy Celińskiej, które pięknie zaśpiewała Pani Maria Bartecka. Utwory „Już nie trzeba mi” i „Gdzie jesteś Dziewczyno z tamtych lat” przywołały wspomnienia, pozwoliły zrelaksować się.
A przecież o to chodziło prowadzącej. Z kolei opowiadanie z humorem o weterynarzu wywołało salwę śmiechu na sali. Było też opowiadanie z przesłaniem babci do wnuka: „Pamiętaj, że wszystko, co uczynisz w życiu zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz.” Następnie prowadząca rozdała obecnym małe, gładkie kamyczki z wypisanymi słowami. Opowiedziała na tle odgłosów morza historię młodej dziewczyny odpoczywającej nad morzem. Z kolei treść opowiadania Bruno Ferrero „Popękany dzban” uświadomiła słuchaczom, że z różnych pęknięć, niedoskonałości i obtłuczeń może wyrosnąć coś pięknego. Dużą dawkę wyciszenia, relaksu otrzymali słuchacze słuchając nagrania „Światło”. Bo światło – to twarz przyjaciela pełna dobroci, to ukojenie, celebracja życia, to marzenia.
Zaśpiewany przez prowadzącą fragment „Pieśni gruzińskiej” Bułata Okudżawy /..zwołam wiernych przyjaciół i serce przed nimi otworzę…/ zapoczątkował losowanie karteczek z cudownymi myślami na każdy dzień. Były to cytaty, słowa, które sławią dobro i mądrość w ludziach.” Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego” – Blaise Pascal