„PRZEDSZKOLE MOIM DRUGIM DOMEM”

Strona główna Europejskiego Funduszu Społecznego
Przedszkole moim drugim domem
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA TEATRALNEGO

PROWADZĄCA: GABRIELA RACZKIEWICZ

DATA: 29.03.2011 r.

GRUPA WIEKOWA: 5-LATKI

TEMAT: CZTERY MOTYLKI - przydział ról do inscenizacji teatralnej

TREŚCI PROGRAMOWE: Nabywanie umiejętności aktorskich przez dziecko; pełnienie określonej roli w teatrzyku; uczenie się sposobu właściwej interpretacji danej roli: ruch, mimika, gesty, głos

CELE OPERACYJNE: Dziecko:

  • Wie, na czym polega rola w teatrzyku dziecięcym
  • Zna swoją rolę w spektaklu
  • Stara się używać teatralnych środków przekazu: modulacja głosu, ruch, mimika, wykorzystuje stroje i rekwizyty
  • Zna miejsce poszczególnych osób na scenie

METODY:

  • Słowna - rozmowa, dialog
  • Czynna - inscenizacja, drama

FORMY:

  • Zabawy naśladowcze z elementami dramy

POMOCE:

    wiersz Cz. Janczarskiego „Piosenka motylka”,
    nagrania muzyczne dla dzieci;
    treść opowiadania W. Bodalskiej „Cztery motylki”,
    elementy strojów do przedstawienia - skrzydła dla motyli i wrony

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Słuchanie wiersza „Piosenka Motylka”
    Gdy wiosenne słonko
    Zbudzi w lesie kwiaty
    Lata nad kwiatami
    Motylek skrzydlaty
    Pachnie koniczynka
    Polna róża, dzwonek
    Siądę, niech odpoczną
    Skrzydełka zmęczone.
    • Rozmowa na temat treści wiersza
  2. Zabawa ruchowa „Motylkiem chcę być”
  3. Czytanie przez nauczycielkę opowiadania Wiery Badalskiej pt. „Cztery motylki”
    • Wyodrębnienie postaci występujących w opowiadaniu
    • Rozmowa dotycząca umiejętności aktorskich (ruch, mimika, głos)
  4. Zabawa naśladowcza przy muzyce „Motylki i wrony”
  5. Przydział ról poszczególnym dzieciom
  6. Próby przedstawienia swojej postaci za pomocą teatralnych środków przekazu
Inscenizacja pt. „Cztery motylki” opracowana na podstawie opowiadania Wiery Badalskiej.

Postacie występujące: narrator, motylek biały, motylek żółty, motylek błękitny, motylek szarobrązowy, mama motylkowa, wrona

Narrator - Witajcie dzieci! Spójrzcie jaka piękna łąka, pachnąca, cała w kolorowych kwiatach. A na skraju tej łąki rośnie wysoka, szarobrązowa topola. Ślicznie jest na łące, zwłaszcza, kiedy świeci takie piękne uśmiechnięte słoneczko. Myślę, że znacie piosenkę o łące. Może zaśpiewacie?
(dzieci śpiewają piosenkę).
Bardzo ładna piosenka. O, popatrzcie nawet motyl przyleciał posłuchać. Ale ten motyl jest jakiś niespokojny i chyba smutny. Chciałybyście się dowiedzieć dlaczego?
- Motylku, co się stało?

Mama motylkowa - Ojej, jestem taka zmartwiona! Szukam swoich córeczek. Przeleciałam już trzy łąki, polanę w lesie, byłam nad rzeką.... Nigdzie ich nie znalazłam. Może wy wiecie, gdzie one mogą być? Trudno, lecę dalej.

Narrator - Biedna pani motylica. Nie może znaleźć dzieci, martwi się o nie. Powiedzcie dzieci, czy można oddalać się z domu na tak długo? Ale spójrzcie, ktoś zbliża się na łąkę (tanecznym krokiem zbliżają się cztery motylki, biorą się za ręce i wesoło tańczą) O, czy to nie są przypadkiem dzieci pani motylicy? Chyba tak! Tańczą sobie beztrosko, a ich mama jest w rozpaczy.

Wrona - Krra, krrra, krrra. Głodna jestem okropnie. O ile tu motyli. Może z nich będę miała pyszne śniadanie. Krra, krra, krra. Tylko trroszeczkę odpocznę, krra.
(wrona siada na gałęzi topoli)

Motylki - (wołają przerażonym głosem) Ojej, ojej, gdzież my się skryjemy!

Motylek biały - Ja się ukryję na białym kwiatku rumianku i wrona mnie nie zauważy
(siada na rumianku)

Motylek żółty - Ja się wtulę w żółty kwiatuszek dziewanny i wrona także mnie nie zauważy.
(siada na kwiatku)

Motylek błękitny - A ja przycupnę na kwiatku błękitnej cykorii.

Motylek szarobrązowy - Już wszystkie moje siostry ukryły się przed wroną, tylko ja nie mam gdzie się schować. Ojej! Przecież tu rośnie topola o szarobrązowej korze. Topola mnie ukryje.
(siada na korze)

Wrona - (zrywa się z gałęzi) - Krra, krra, krra. Co się stało? Gdzie się podziały te cztery motyle? Przecież fruwały tu przed chwilą (krąży, kracząc nad łąką) Et, może mi się tylko tak wydawało? A może odfrunęły już dalej. Polecę za nimi.
(wrona, kracząc odlatuje)

Narrator - Odleciała czarna wrona. Nie zauważyła wcale czterech motylków.

Motylki - Nie ma wrony, nie ma wrony! Hej motylki, dalej w tany! Nad kwiatkami, nad trawkami, aż do słonka złocistego.
(gra muzyka, motylki wesoło tańczą)

Pani motylkowa - Cóż to za hałasy! O, moje córeczki! Nareszcie was znalazłam. Dlaczego oddaliłyście się tak bardzo od domu? Ale na szczęście jesteście całe i zdrowe. Cieszę się, że was odnalazłam.

Motylki - Przepraszamy mamusiu. Już nigdy więcej nie pofruniemy same tak daleko od ciebie.(motylki tulą się do mamy)

Narrator - Szczęśliwie zakończyła się przygoda czterech motylków. Nawet nie chcę myśleć co by się stało, gdyby wrona je znalazła. Ale mimo wszystko motylki mają beztroskie i ciekawe życie. Chciałabym choć na chwilę zamienić się w motylka. A wy dzieci?

TANIEC MOTYLKÓW

 

Projekt realizowany przez Urząd Miasta Tomaszów Lubelski
Biuro Projektu: Przedszkole Samorządowe nr 1 w Tomaszowie Lubelskim
ul. Chocimska 17 22-600 Tomaszów Lubelski tel. 84 664 37 40, 84 664 22 43


Druk