Uchwała Nr XXXIII/357/2009
Rady Miasta
Tomaszów Lubelski
z dnia 28 września 2009 roku
w sprawie trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla szkół i placówek oświatowych prowadzonych na terenie Miasta Tomaszów Lubelski przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 90 ust. 1, ust. 2a, ust. 2b i ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - Rada Miasta uchwala, co następuje:
§ 1
Ilekroć w uchwale jest mowa bez bliższego określenia o:
1. uczniach - należy przez to rozumieć także wychowanków przedszkoli
2. placówkach - należy przez to rozumieć szkoły, przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego
3. ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
§ 2
Ustala się tryb udzielania, rozliczania oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji przekazywanych z budżetu Miasta Tomaszów Lubelski dla:
1. szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych (szkoły podstawowe i gimnazja, w tym z oddziałami integracyjnymi),
2. przedszkoli niepublicznych, w tym specjalnych.
3. niepublicznych form wychowania przedszkolnego o których mowa w art. 14 a ust. 7 ustawy.
§ 3
1. Niepublicznym szkołom o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługuje dotacja na każdego ucznia w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto Tomaszów Lubelski.
2. Niepublicznym przedszkolom przysługuje na każdego ucznia, o którym mowa w art. 14 ust. 1 oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach na ucznia o którym mowa w art. 14 ust. 1 b ustawy, w wysokości 75 % ustalonych w budżecie Miasta Tomaszów Lubelski wydatków bieżących, według stanu na początek roku budżetowego, ponoszonych w przedszkolach prowadzonych przez Miasto, w przeliczeniu na jednego ucznia, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej.
3. Dotacja na każdego ucznia objętego niepubliczną formą wychowania przedszkolnego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy, przysługuje w wysokości 40 % wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu prowadzonym przez Miasto Tomaszów Lubelski, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej.
4. Na dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju przysługuje dotacja w kwocie przewidzianej na ucznia objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto Tomaszów Lubelski, pod warunkiem, że osoba prowadząca przedszkole, szkołę, ośrodek lub poradnię poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.
5. Dotacje udzielone z budżetu miasta przeznaczone są na dofinansowanie realizacji zadań podmiotów o których mowa w § 2 w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących tych podmiotów.
6. Dotacje udzielane są na każdego ucznia ujętego w dokumentacji prowadzonej przez podmioty określone w § 2 w tym uczniów nieobecnych okresowo, jeżeli nie ma przesłanek do ich skreślenia wynikających z przepisów wewnętrznych placówki i przepisów powszechnie obowiązujących, przy czym za końcowy termin uczęszczania ucznia uznaje się:
a) dzień 31 sierpnia lub 31 stycznia , gdy uczeń uzyskuje promocję do wyższej klasy lub kończy szkołę,
b) ostatni dzień miesiąca, w którym uczeń uczęszczał do placówki w przypadku skreślenia w dokumentacji ewidencji uczniów.
§ 4
1. Dotacji, o których mowa w § 3 udziela się na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej placówkę złożony do Burmistrza w terminie nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, sporządzony odrębnie dla każdej placówki powinien zawierać:
a. nazwę i adres organu prowadzącego placówkę
b. imię, nazwisko oraz tytuł prawny osoby reprezentującej organ prowadzący
c. nazwę i adres placówki
d. numer i data zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych
e. nazwę i numer konta bankowego szkół i placówek niepublicznych, na które powinna być przekazywana dotacja
f. planowaną liczbę uczniów z podziałem na lata szkolne
g. planowaną liczbę uczniów niepełnosprawnych z uwzględnieniem niepełnosprawności stwierdzonych orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej
h. planowaną liczbę dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
3. Obowiązek złożenia wniosku o udzielenie dotacji dotyczy zarówno niepublicznych placówek występujących po raz pierwszy o przyznanie dotacji, jak i tych które z dotacji już korzystają.
§ 5
1. Dotacja obliczana jest w oparciu o informacje o aktualnej w danym miesiącu liczbie uczniów, na podstawie danych, o których mowa w § 6 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Dotacja, o której mowa w § 3 ust. 2 i 3 wypłacana przez Miasto Tomaszów Lubelski na ucznia nie będącego mieszkańcem Miasta Tomaszów Lubelski, zwracana jest Miastu w oparciu o porozumienie zawarte z gminą, w której uczeń zamieszkuje.
3. Miejsce zamieszkania ucznia potwierdza rodzic oświadczeniem stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszej uchwały. Załącznik składa osoba prowadząca niepubliczne przedszkole organowi dotującemu w miesiącu zapisu ucznia do przedszkola.
4. Dotacja przekazywana jest w dwunastu częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca.
5. Do czasu uzyskania przez Miasto Tomaszów Lubelski informacji o wysokości ostatecznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej oraz informacji o wysokości wydatków bieżących ponoszonych na prowadzenie przedszkoli publicznych, dotacja przekazywana będzie zaliczkowo w wysokości obowiązującej w roku poprzednim. Dotacja przekazywana w ten sposób rozliczona zostanie w następnym miesiącu po otrzymaniu informacji o wysokości kwot subwencji i wydatków bieżących w przedszkolach.
§ 6
1. Wnioskujący o dotacje sporządza i przekazuje Burmistrzowi do dnia 5 każdego miesiąca - którego dotyczy naliczana część dotacji - informację o faktycznej liczbie uczniów sporządzoną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej odpowiedniej dla danego typu i rodzaju placówki według stanu na pierwszy dzień miesiąca, za który udzielana jest część dotacji przypadająca na dany miesiąc, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 oraz kwartalne rozliczenie otrzymanej dotacji za poprzedni kwartał w terminie do 15 dnia następnego miesiąca po zakończonym kwartale zgodnie z załącznikiem nr 4 do niniejszej uchwały.
2. Jeśli do przedszkola/oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej uczęszczają uczniowie będący mieszkańcami innych gmin, organ prowadzący przedszkole/oddział przedszkolny oprócz informacji, o której mowa w ust.1, w załączniku do informacji przekazuje dane o uczniach z innych gmin.
3. Nie przekazanie informacji, o której mowa w ust. 1 i ust. 2, powoduje wstrzymanie wypłaty dotacji za miesiąc, którego dotyczy informacja.
4. Wstrzymanie wypłaty dotacji nastąpi również w przypadku nie wykonania przez prowadzącego placówkę obowiązku, o którym mowa w art. 82 ust. 5 ustawy.
5. Dotacja nie podlega przekazaniu w sytuacji, gdy stracił aktualność wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, do czasu jego aktualizacji.
§ 7
1. Prowadzący placówkę przedkłada roczne rozliczenie otrzymanej dotacji w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku, zgodnie z załącznikiem nr 5 do niniejszej uchwały.
2. Prawidłowość wykorzystania otrzymanej dotacji, o której mowa w ust. 1 może podlegać kontroli dokonywanej przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta Tomaszów Lubelski. Zakres kontroli może dotyczyć dokumentacji organizacyjnej i finansowej a w szczególności:
a) zgodności ze stanem faktycznym danych podawanych przez osobę prowadzącą niepubliczną placówkę na formularzach, których wzory stanowią załączniki do niniejszej uchwały,
b) wykorzystania dotacji wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących niepublicznej placówki.
3. Z przeprowadzonych kontroli sporządza się protokoły kontroli, które podpisywane są przez osoby kontrolujące i podmiot kontrolowany.
4. Protokół kontroli powinien zawierać:
a) nazwę podmiotu kontrolowanego w jej pełnym brzmieniu, jego adres i dane rejestrowe,
b) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli, z wymienieniem ewentualnych przerw w kontroli,
c) imię i nazwisko kontrolującego oraz daty i numery upoważnień do przeprowadzania kontroli,
d) określenie przedmiotu kontroli i okresu objętego kontrolą,
e) imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu kontrolowanego,
f) informację o sporządzonych protokołach dodatkowych, odpisach i wyciągach zabezpieczonych dowodach, itp.,
g) wskazanie stwierdzonych nieprawidłowości i uchybień wraz z przyczynami ich zaistnienia,
h) spis załączników stanowiących składową część protokołu,
i) wzmiankę o poinformowaniu osoby reprezentującej podmiot kontrolowany o przysługującym jej w określonym terminie prawie wnoszenia pisemnych i umotywowanych wyjaśnień co do ustaleń ujętych w protokole,
j) dane o liczbie sporządzonych egzemplarzy protokołów kontroli oraz wzmiankę o doręczeniu jednego egzemplarza protokołu osobie reprezentującej podmiot kontrolowany,
k) zastrzeżenie, że protokół służy tylko do użytku służbowego.
5. Czynności kontrolne dokonuje się w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanym podmiocie.
6. Pobranie dowodów rzeczowych powinno być opisane w protokole kontroli oraz odbywać się w obecności osób upoważnionych.
7. Każda pobrana kserokopia dokumentu winna być zaopatrzona w pieczęć "za zgodność z oryginałem" i podpisana przez kontrolującego i podmiot kontrolowany.
8. Jeżeli w toku kontroli osoba reprezentująca podmiot kontrolowany zgłasza zastrzeżenia co do treści protokołu, kontrolujący dodatkowo bada zasadność tych zastrzeżeń i w uzasadnionych wypadkach uzupełnia lub koryguje protokół.
9. Jeżeli osoba reprezentująca podmiot kontrolowany odmawia podpisania protokołu kontroli, jest zobowiązana złożyć pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy.
10. Protokół kontroli, którego podpisania odmówiła osoba reprezentująca podmiot kontrolowany, podpisuje kontrolujący czyniąc w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz dołącza złożone pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy.
11. Odmowa podpisania protokołu nie stanowi przeszkody do wszczęcia postępowania pokontrolnego.
12. Osoba reprezentująca podmiot kontrolowany może zgłosić zarządzającemu kontrolę w ciągu 7 dni od dnia podpisania protokołu pisemne wyjaśnienie co do ustaleń zawartych w protokole.
13. W przypadku gdy z przedłożonego rozliczenia lub w wyniku kontroli zostanie ustalona:
a) nadpłata - w terminie do dnia 15 lutego następnego roku prowadzący placówkę przekazuje na rachunek bankowy Urzędu Miasta,
b) niedopłata - prowadzącemu placówkę przekazuje się wyrównanie kwoty dotacji należnej za rok poprzedni, w terminie do dnia 15 lutego następnego roku,
c) kwota nadpłaconej dotacji może być zaliczona w poczet dotacji należnej do przekazania w miesiącu następnym.
14. Dotacje udzielone z budżetu Miasta Tomaszów Lubelski
a) pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości,
b) wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem,
podlegają zwrotowi w trybie ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późń. zm.)
§ 8
W przypadku likwidacji placówki dotowany podmiot zobowiązany jest w terminie 30 dni od daty likwidacji do zwrotu kwoty dotacji nadpłaconej przez Miasto.
§ 9
Traci moc Uchwała Nr XIX/194/2008 Rady Miasta Tomaszów Lubelski z dnia 30 maja 2008 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i placówek oświatowych prowadzonych na terenie Miasta Tomaszów Lubelski przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego.
§ 10
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.
§ 11
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
Przewodniczący
Rady Miasta
mgr Marian Łysiak
|
Załącznik Nr 1
Załącznik Nr 3
Załącznik Nr 3
Załącznik Nr 4
Załącznik Nr 5