Urząd Miasta - Tomaszów Lubelski - ZBIÓR OBOWIĄZUJĄCYCH AKTÓW PRAWA MIEJSCOWEGO
ZBIÓR OBOWIĄZUJĄCYCH AKTÓW PRAWA MIEJSCOWEGO
Nr uchwały
i data
Uchwała Nr XXII/230/04 z dnia 28.12.2004 r.
Tematyka w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów przemysłowo-składowych i usługowych w Tomaszowie Lubelskim przy ul. Zamojskiej i Łaszczowieckiej
Sposób podania
do publicznej wiadomości
Dz. U. W. Lub. Nr 62, poz. 1394 z dnia 15.04.2005 r.
Data wejścia
w życie
30.04.2005 r.
Zmiany wprowadzone
w aktach prawa
miejscowego
Uchylona

UCHWAŁA Nr XXII/230/2004
Rady Miasta
Tomaszów Lubelski
z dnia 28 grudnia 2004 roku

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów przemysłowo-składowych i usługowych przy ul. Zamojskiej i Łaszczowieckiej w Tomaszowie Lubelskim.

     Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806 z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203) oraz art. 14 ust. 8, art. 15 ust. 2 i 3, art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 141, poz. 1492 ), uchwały Nr XLIV/400/2002 Rady Miasta Tomaszów Lubelski z dnia 24 kwietnia 2003 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Lubelskiego przy ulicy Zamojskiej i Łaszczowieckiej - Rada Miasta uchwala, co następuje:

§ 1
  1. Plan uwzględnia zasady zagospodarowania terenów, zgodnie z polityką przestrzenną określoną w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Lubelskiego” - uchwalonego uchwałą Nr XXVIII/130/2000 Rady Miejskiej w Tomaszowie Lubelskim z dnia 28 stycznia 2000 roku oraz zasadami zagospodarowania i przeznaczenia terenów określonymi w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Lubelskiego - zatwierdzonego uchwałą Nr VIII/31/94 Rady Miejskiej w Tomaszowie Lubelskim z dnia 9 grudnia 1994 roku.
  2. Akceptuje się rozstrzygnięcie Burmistrza Miasta Tomaszowa Lubelskiego w sprawie rozpatrzenia uwag wniesionych do projektu planu po wyłożeniu do publicznego wglądu.
§ 2

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów przemysłowo - składowych i usługowych przy ulicy Zamojskiej i Łaszczowieckiej i północnej granicy administracyjnej miasta Tomaszowa Lubelskiego.

§ 3
  1. Plan stanowią:
    1) Ustalenia planu, będące treścią uchwały.
    2) Rysunek planu w skali 1: 1.000, będący załącznikiem graficznym nr 1 do niniejszej uchwały.
    3) Infrastruktura techniczna - załącznik graficzny nr 2 do uchwały (skala 1:1.000).
    4) Załącznik nr 3 - inwestycje infrastruktury technicznej - ich sposób realizacji i zasady finansowania.
  2. Rysunki planu i ustalenia planu stanowią integralną całość.
D Z I A Ł I

- ROZDZIAŁ I -

- Przepisy ogólne -

§ 4

Ustalenia formalne oraz informacyjne planu:

  1. Plan uwzględnia zasady rozwoju zrównoważonego, podporządkowanego głównej funkcji przemysłowo - składowej, nie narusza walorów przyrodniczych i krajobrazowych lokalnego systemu obszarów chronionych (zielony pierścień).
  2. Obowiązuje inwestowanie, zgodne z ustalonymi w planie przeznaczeniami terenów (funkcją) oraz zasadami zabudowy i zagospodarowania poszczególnych terenów - oznaczonych na rysunku planu odrębnymi symbolami i konturami linii rozgraniczających.
  3. W poszczególnych terenach dopuszcza się (w sposób nie kolidujący z podstawowym przeznaczeniem tych terenów) lokalizację nie przedstawionych na rysunkach planu obiektów i sieci infrastruktury gazowej, kanalizacyjnej, wodociągowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej oraz obiektów gospodarki odpadami nie związanych z podłożem, służących bezpośredniej obsłudze tych terenów. Tego typu obiekty i sieci infrastruktury mogą być także sytuowane wewnątrz linii rozgraniczających ulic publicznych.
  4. Tereny, dla których plan miejscowy przewiduje inne przeznaczenie od dotychczasowego, mogą być użytkowane w sposób dotychczasowy do czasu zagospodarowania ustalonego zgodnie z planem.
  5. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały będzie mowa o:
    a) przeznaczeniu podstawowym - należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które winno przeważać na danym obszarze wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,
    b) przeznaczeniu dopuszczalnym i uzupełniającym - należy przez to rozumieć przeznaczenie inne niż podstawowe, które uzupełnia lub wzbogaca przeznaczenie podstawowe,
    c) przeznaczeniu wielofunkcyjnym, oznaczonym symbolami literowymi, przedzielonymi - należy przez to rozumieć równoważność określonych rodzajów przeznaczenia o ile nie określono inaczej,
    d) adaptacji - należy przez to rozumieć utrzymanie istniejącej substancji, z możliwością jej modernizacji, rozbudowy lub zmiany przeznaczenia w sposób nie naruszający ustaleń planu; w przypadku odtworzenia obiektów - obowiązują zasady jak dla realizacji nowych budynków,
    e) usługach publicznych - należy przez to rozumieć teren wyznaczony dla obiektów użyteczności publicznej obejmujący usługi oświaty i wychowania,
    f) usługach komercyjnych - należy przez to rozumieć tereny wyznaczone na usługi handlu, gastronomii, różne profile usług bytowych i rzemiosła nieuciążliwego oraz różne formy działalności gospodarczej nieuciążliwej,
    g) strefa „zielonego pierścienia” i obszaru chronionego - należy przez to rozumieć obszary wydzielone na rysunkach planu, stanowiące przedmiot zapisów ochrony bądź warunkujące zasady zabudowy i przekształceń w sposobie użytkowania i zagospodarowania.
§ 5
  1.  Ustalenia planu wyrażone są w formie:
    1) Ustaleń ogólnych zawartych w dziale I i III niniejszej uchwały, dotyczących zasad zagospodarowania i kształtowania ładu przestrzennego, w tym ustaleń funkcji terenu, zasad ochrony i kształtowania środowiska przyrodniczego, zasad gospodarki przestrzennej w wydzielonych terenach oraz zasad kształtowania i rozwoju układu komunikacyjnego i infrastruktury technicznej.
    2) Ustaleń szczegółowych zawartych w dziale II tekstu uchwały, dotyczących wydzielonych terenów w północnym rejonie przemysłowo - składowym i usługowym miasta, oznaczonych numerami i symbolami literowymi.
    3) Rysunek planu:
    a) rys. nr 1 - plansza podstawowa określająca przestrzenny podział obszaru, z wyodrębnionym liniami rozgraniczającymi terenami funkcjonalnymi (określone graficznie),
    b) rys. nr 2 - plansza infrastruktury technicznej - określająca zasady kształtowania elementów uzbrojenia sanitarnego (w., ks., kd., gaz, c.o.) i technicznego (elektroenergetyka, telekomunikacja).
§ 6
  1. Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu, jest:
    1) Poprawa ładu przestrzennego i podniesienie estetyki płn. obszaru miejskiego przy uwzględnieniu wymagań ochrony środowiska.
    2) Określenie zasad wykorzystania gruntów i budynków oraz modernizacji, rozbudowy i budowy systemów infrastruktury technicznej i komunikacji.
    3) Poprawa warunków pracy i życia mieszkańców.
    4) Ochrona interesu publicznego lokalnego i ponadlokalnego.
- ROZDZIAŁ II -
Ustalenia ogólne dotyczące funkcji terenów

§ 7

Ustala się podstawowe funkcje terenów oznaczonych na rysunku nr 1, następującymi symbolami:

1. Tereny zainwestowania:
1. Tereny przemysłu, składów, rzemiosła przemysłowego i inne:
     P - tereny przemysłowe
     S - tereny składowo - magazynowe
     P,S - tereny przemysłowo - składowe
     S,UH - tereny składowo - handlowe
     P,UR - tereny rzemiosła o produkcji przemysłowej
     RPU,UH - tereny urządzeń obsługi rolnictwa oraz handlu
     RR - obszar gospodarki rybackiej (staw).

2. Tereny usług:
a) usługi publiczne:
     UO - oświaty (Medyczne Studium Zawodowe)
b) usługi komercyjne
     UH - handlu
     UR - rzemiosła nieuciążliwego i drobnej wytwórczości
     UH,KS - handlowo - transportowe
     UH,UA - handlowo - biurowe
     (UG) - gastronomiczne (bar)
     UR,UH - rzemieślniczo - handlowe.

Wymienione usługi mogą stanowić podstawowe przeznaczenie lub uzupełnienie, bądź wzbogacenie przeznaczenia podstawowego w obiektach wolnostojących lub mogą być wbudowane, mogą łączyć się z zabudową mieszkaniową i przemysłowo - składową.

3. Tereny mieszkalnictwa:
     MN,U - tereny zabudowy jednorodzinnej z usługami komercyjnymi
     ML,MN - tereny zabudowy letniskowej i jednorodzinnej
     (MN) - teren zabudowy jednorodzinnej
     MR - tereny zabudowy zagrodowej
     (MZ) - mieszkalnictwo zbiorowe (noclegownia - lub motel).

4. Tereny otwarte, wymagające ochrony w strefie „zielonego pierścienia”:
     RZ - tereny łąk i pastwisk
     W - wody otwarte, okresowe lub stale płynące (cieki wodne i zbiorniki wodne).

5. Ochrona środowiska:

  • Ze względu na położenie w obrębie projektowanego obszaru ochronnego GZWP nr 407 na obszarze całego planu obowiązuje:
    zakaz:
    a) lokalizowania inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko ze względu na wytwarzane ścieki i odpady oraz emitowane pyły i gazy,
    b) lokalizowania składowisk odpadów i wylewisk, a także stacji dystrybucji paliw nie zabezpieczonych przed przenikaniem do podłoża substancji szkodliwych.
  • Wprowadza się ochronę obszarów nawietrzania miasta Tomaszów Lubelski w postaci „zielonego pierścienia".

  • Na obszarze „zielonego pierścienia” wprowadza się zakaz zmiany sposobu użytkowania terenu niezgodnie z planem. Dopuszcza się wprowadzenie infrastruktury komunikacyjnej pod warunkiem zachowania przepustów i estakad odpowiedniej szerokości na ciekach wodnych. Wymagane jest przeprowadzenie dróg estakadami ponad obszarami płytkiego występowania wód gruntowych i występowania roślin podlegających ochronie gatunkowej.
  • Wprowadza się zakaz grodzenia nieruchomości w odległości mniejszej niż 1,5 m od wód publicznych.

6. Gospodarka ściekowa:
1. Wprowadza się nakaz:
a) likwidacji studzien kopanych po zwodociągowianiu,
b) właściwego zagospodarowania stref ochronnych wokół wszystkich ujęć wód podziemnych,
c) odprowadzenia wód opadowych z nawierzchni ruchliwych tras i oczyszczenia przed odprowadzeniem.

7. Infrastruktura techniczna:

a) tereny komunikacji, układ drogowo - uliczny:
KS - tereny obsługi komunikacji samochodowej
KS,MZ,UG - tereny obsługi komunikacji samochodowej (stacja paliw, parkingi) z mieszkalnictwem zbiorowym (motel - noclegownia) i gastronomią (bar)

- drogi krajowe - wewnątrz-miejskie - projektowane i istniejące:
KD-R(S) - obwodnica drogowa w ciągu drogi ekspresowej nr 17
KD-R(GP) - droga krajowa klasy „GP” w ciągu drogi krajowej nr 17 (ul.Zamojska), przewidziana do modernizacji

- drogi wojewódzkie wewnątrz-miejskie - istniejące:
KD-W(G) - droga wojewódzka klasy „G” w ciągu drogi nr 850 (ul. Łaszczowiecka), przewidziana do modernizacji

- drogi miejskie, pozostałe:
KD-M(G) - mała obwodnica wschodnia klasy „G”, projektowana
KD-G(L) - drogi gminne klasy „L”, projektowane (płn. odcinek ul. Robotniczej i inne bez nazwy)
KD-G(D) - drogi gminne klasy „D”, projektowane
KD-D - drogi dojazdowe, projektowane
KD-DX - ciągi pieszo-jezdne, projektowane

b) infrastruktura komunalna:
NO - urządzenia do odprowadzenia ścieków (przepompownie)
G - gazociąg średnioprężny (sieć rozdzielcza)

c) infrastruktura techniczna:
110KV - linia elektroenergetyczna napowietrzna wysokiego napięcia (do kasacji)
15KV - linie elektroenergetyczne, napowietrzne średniego napięcia (odcinki adaptowane i przeznaczone do kasacji)
EE - stacje transformatorowe (adaptowane i projektowane).

D Z I A Ł II
Zasady zagospodarowania terenów wg rodzajów funkcji

§ 8

Ustalenia szczegółowe dotyczące funkcji terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami liczbowymi i literowymi oraz liniami rozgraniczającymi:

1. Tereny przemysłu, składów, rzemiosła przemysłowego i inne:

1P - teren przemysłowy (Zakład Przetwórstwa Mięsnego Sp.j. Wrębiak i Witkowski):
- powierzchnia terenu zakładu - 1,30ha
- rodzaj produkcji: przetwórstwo mięsne
- ustala się:
  • adaptację istniejących obiektów przemysłowo - składowych w dobrym stanie technicznym oraz ustala się modernizację i remont pozostałych,
  • budowę i rozbudowę (dobudowa), myjni samochodowej, ubojni z przechowalnią żywca,
  • urządzenie nawierzchni dróg wewnętrznych łącznie z wyjazdem awaryjnym i parkingami na samochody osobowe (52 stanowiska) oraz dostawcze (10 stanowisk) i ciężarowe (2 stanowiska),
  • urządzenie terenów zieleni zakładowej (trawniki, krzewy i drzewa), w tym zieleni izolacyjnej wzdłuż ogrodzeń,
  • zastosowanie łapacza tłuszczów, zbiornika na ścieki sanitarne oraz podłączenie zakładu w perspektywie do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej,
  • gabaryt zabudowy od I do II kond. - max. wys. budynków kubaturowych do 7,50m licząc od terenu do okapu,
  • nieprzekraczalną linię zabudowy - 30m od krawędzi jezdni ul. Zamojskiej, a ogrodzenia posesji - 10m,
  • główny dojazd gospodarczy z ul. Robotniczej (przewidziany do urządzenia), dwa dojazdy podstawowe z ul. Zamojskiej (w tym jeden stanowi wjazd a drugi wyjazd),
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 4260m2) do 35% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną (budynki, drogi, place, chodniki) do 80% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 20% terenu (trawniki, zieleńce z krzewami i drzewami),
  • obowiązek przestrzegania zasad gromadzenia i wywozu odpadów poubojowych.
2P - teren przemysłowy (Zakład Piekarniczy PSS „Społem”):
- powierzchnia terenu zakładu po podziale posesji - 0,27ha
- + powierzchnia pod wspólny dojazd kołowy - 0,05ha
- rodzaj produkcji: piekarnicza (wyrób pieczywa i ciastek)
- ustala się:
  • adaptację, modernizację technologiczną oraz remont budynku piekarni,
  • modernizację drogi dojazdowej z placem postojowym na samochody osobowe (4 miejsca) i dostawcze (2 miejsca),
  • podłączenie zakładu do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci gazowej,
  • gabaryt zabudowy I kond., dopuszczalna druga kondygnacja w poddaszu przy przebudowie dachu na stromy dwuspadowy, max. wys. w kalenicy (po przebudowie) - do 9m,
  • nieprzekraczalną linię zabudowy - 30m od krawędzi jezdni ul. Zamojskiej, a ogrodzenia posesji - 10m,
  • główny dojazd kołowy - od ul. Zamojskiej, który stanowi jednocześnie wjazd i wyjazd,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 870m2) do 35% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną (budynek, plac postojowy, chodniki) do 60% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 40% terenu (trawniki, zieleńce z krzewami i drzewami).
3UR - teren rzemiosła nieuciążliwego i drobnej wytwórczości:
- powierzchnia terenu (po wydzieleniu odrębnej nieruchomości z posesji piekarni PSS „Społem”) zakładu - 0,19ha
- rodzaj usług: rzemiosło nieuciążliwe i dopuszczalne usługi handlowe
- ustala się:
  • adaptację obiektu wraz z remontem kapitalnym i modernizacją,
  • podłączenie obiektu do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej, do sieci wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej (obiekt był przez wiele lat nieużytkowany),
  • gabaryt zabudowy I kond., dopuszczalna II kond. w poddaszu przy wymianie dachu (z płaskiego) na stromy, dwuspadowy,
  • główny dojazd kołowy wspólny z piekarnią PSS „Społem” od ul. Zamojskiej lub do projektowanej drogi dojazdowej po stronie płd.
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (> 350m2) do 20% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 60% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 40% terenu.
4P - teren przemysłowy (Zakład Usługowo - Produkcyjny „Roztocze” mgr inż. Roman RAK):
- powierzchnia terenu zakładu - 0,43ha
- rodzaj produkcji: wyroby metalowe (zamki, zawiasy), usługi produkcyjne
- ustala się:
  • adaptację budynku produkcyjnego (dobry stan techniczny), dopuszcza się nadbudowę IV kondygnacji na cele socjalno - biurowe oraz rozbudowę bud. produkcyjnego o segment płn. wzdłuż istniejącej linii zabudowy ul.Zamojskiej; w parterze należy urządzić prześwit na przejazd drogowy - pożarowy (awaryjny),
  • gabaryt zabudowy I kond. do IV kond. - max. wysokość budynku produkcyjnego (I kond.) do 7,50m od poziomu terenu do okapu, a części biurowo - socjalnej (IV kond.) do wys. 12 m od poziomu terenu do okapu,
  • nieprzekraczalną linię zabudowy - 16m od krawędzi jezdni ul. Zamojskiej, a ogrodzenia - 11m,
  • zjazd kołowy pożarowy (awaryjny) od ul. Zamojskiej; główny dojazd do zakładu od projektowanej drogi dojazdowej po stronie wschodniej,
  • minimalną liczbę wydzielonych miejsc postojowych na 16 stanowisk w obrębie terenu zakładu,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 1.800m2) do 42% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 90% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 10% terenu,
  • elewacja zachodnia budynku znajduje się w pierzei ulicznej o ciągłej zabudowie - wskazane podniesienie standardu.
5P - teren przemysłowy (Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Sp. z o.o.):
- powierzchnia terenu zakładu (po wydzieleniu dróg dojazdowych) - 2,26ha
- rodzaj produkcji: podzespoły oraz części samochodowe i inne
- ustala się:
  • adaptację budynków biurowo - socjalnych i technicznych w dobrym stanie technicznym oraz ustala się modernizację budynków pozostałych: produkcyjnych i magazynowych,
  • wyodrębnia się do sprzedaży budynek stołówki z halą magazynową (łącznie z przyległym terenem),
  • linią przerywaną oznaczono na rysunku planu przewidziane podziały terenu Zakładu WSK,
  • dopuszczalną funkcję uzupełniającą - usługi handlowe i motoryzacyjne, itp.
  • ze względu na zgrupowanie budynków (magazynowych, produkcyjnych, administracyjno - socjalnych) w zwartej pierzei zabudowy ul. Zamojskiej i Łaszczowieckiej powinno nastąpić podniesienie standardu elewacji (przebudowa) tych budynków w trakcie robót remontowo - modernizacyjnych,
  • gabaryt zabudowy od I kond. do II kond. - max. wys. od poziomu terenu do okapu < 7,50m,
  • nieprzekraczalne linie zabudowy od strony ul. Łaszczowieckiej - 16m od krawędzi jezdni i 8m do ogrodzenia (w liniach istniejących), a od ul.Zamojskiej - 16m od krawędzi jezdni i 11m do ogrodzenia (w liniach istniejących),
  • główny dojazd do ul. Łaszczowieckiej, pozostałe zjazdy i wyjazdy (w tym awaryjne) przewidziano dowiązać do projektowanej drogi dojazdowej (na obrzeżu płn. i zach. zakładu WSK), którą połączono z ul. Robotniczą. Wydzielenie tej drogi dojazdowej zabezpieczy warunki pożarowe i umożliwi dalszy podział terenów zabudowanych WSK,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 8.943m2) - 38% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 80% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 20% terenu,
  • miejsca postojowe na samochody osobowe dla pracowników, poza terenem zakładu w liczbie - 48 miejsc postojowych przy ul. Łaszczowieckiej, na terenie ozn. symb. 08KS (- parking przewidziano do przebudowy).

6P - teren przemysłowy z usługami komercyjnymi:
- powierzchnia zakładu - 0,33ha
- rodzaj produkcji i usług: wyroby metalowe, usługi rzemieślniczo- handlowe i gastronomia
- ustala się:
  • adaptację i przebudowę budynku stołówki oraz hali produkcyjnej wraz z modernizacją i zmianą funkcji,
  • wyodrębnienie terenu i dwóch budynków z terenu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego z dostępem do drogi koniecznej, którym jest droga wyjazdowa na ul. Łaszczowiecką,
  • gabaryt zabudowy od I kond. do II kond., max. wys. od poziomu terenu do okapu <7,50m,
  • dopuszcza się przebudowę dachów płaskich na strome z ewentualną kond. użytkową w poddaszu,
  • południowa elewacja budynku produkcyjnego znajduje się w pierzei zwartej zabudowy ul. Łaszczowieckiej - podlega przebudowie na wyższy standard architektoniczno - użytkowy,
  • nieprzekraczalna linia zabudowy wynosi 13m od krawędzi jezdni ul. Łaszczowieckiej i 10m do ogrodzenia (wg istn. linii rozgraniczającej i linii zabudowy),
  • główny dojazd do drogi koniecznej WSK na ul. Łaszczowiecką,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 1.690m2) - do 51% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 90% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 10% terenu,
  • miejsca postojowe na samochody osobowe wyznaczono przy ul.Łaszczowieckiej w liczbie 23 stanowisk, wymagają urządzenia nawierzchni,
  • główny wyjazd drogowy przewidziano dowiązać do projektowanej drogi dojazdowej po stronie płn. - wsch.

11P - teren przemysłowy (Zakład Przemysłu Spożywczego - projektowany):
- powierzchnia terenu zakładu (po wydzieleniu terenu płd. pod drogę dojazdową) - 2,26ha
- rodzaj produkcji: chłodnictwo mięsa i mrożonek owoców, warzyw i nabiału i inne, w tym funkcje składowo - magazynowe.
- ustala się:
  • budowę nowych obiektów jak: chłodni (2 bud.), myjni, portierni z barem, stacji trafo,
  • urządzenie dróg wewnętrznych, placów postojowo - manewrowych oraz parkingów na samochody osobowe - 14 miejsc, ciężarowe - 9 miejsc i dostawcze - 8 miejsc,
  • główną drogę dojazdową od ul. Robotniczej,
  • budowę przyłączy do kanalizacji sanitarnej w perspektywie początkowo do lok. zbiornika ścieków i deszczowej (poprzez separator), do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej i gazowej,
  • gabaryt zabudowy od I kond. do II kond. do max. wys. 12m od poziomu terenu do okapu,
  • urządzenie zieleni zakładowej (wysokiej i niskiej),
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 11.020m2) do 40% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 80% terenu, powierzchnię biologicznie czynną 20% terenu,
  • przebudowę kolizyjnych instalacji elektrycznych SN (kablowe i napowietrzne),
  • z terenu zakładu projektuje się wydzielić odcinek drogi dojazdowej (strona płd.) połączony z ul. Robotniczą, który umożliwi obsługę komunikacyjną zakładom położonym po stronie płd. - zach.

11a P,UH - Teren przemysłowo - usługowy:
- powierzchnia terenu - 0,43ha
- rodzaj produkcji: przemysł i składy, dopuszczalne rzemiosło przemysłowe i handel
- ustala się:
  • przeznaczyć teren na cele przemysłowe, pod rzemiosło przemysłowe i handel,
  • gabaryt zabudowy do II kond. o wys. 7,50m do poziomu terenu do okapu,
  • przyłącza instalacyjne do sieci ogólnomiejskiej,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 70% pow. terenu,
  • zjazd kołowy zakładowy do projektowanej drogi dojazdowej oraz do ul. Robotniczej,
  • parking na samochody osobowe min. 20 miejsc urządzić (równolegle) przy ul. Robotniczej.

12a P,S - Teren przemysłowo - składowy (rezerwa terenu):
- powierzchnia terenu - 0,99ha
- rodzaj funkcji: teren przemysłowo - składowy
- ustala się:
  • nową zabudowę o gabarycie od I do II kond. o wys. < 7,50m od poz. terenu do okapu,
  • gabaryt zabudowy od I kond. do II kond., max. wys. od poziomu terenu do okapu <7,50m,
  • nieprzekraczalną linię zabudowy 15m od krawędzi jezdni ul. Robotniczej, a ogrodzenia - 5m; nieprzekraczalną linię zabudowy od drogi dojazdowej do Zakładów Przetwórstwa Mięsnego na 10m,
  • przyłącza do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej, elektroenergetycznej, gazowej i telekomunikacyjnej,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 2.540m2) do 26% pow. terenu projektowanego zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 80% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 20% terenu,
  • urządzenie dróg i placów wewnątrz zakładowych w tym parkingów na 37 stanowisk; podłączenie do ul. Robotniczej oraz do drogi Z.P.M.

12b P,S - Teren przemysłowo - składowy (rezerwa terenu):
- powierzchnia terenu - 0,50ha
- rodzaj funkcji: teren przemysłowo - składowy
- ustala się:
  • nową zabudowę o gabarycie od I do II kond. o wys. < 7,50m licząc od poziomu terenu do okapu,
  • nieprzekraczalną linię zabudowy - 15m od krawędzi jezdni drogi północnej (projektowana) i 4 m do ogrodzenia,
  • główny dojazd od ulicy projektowanej (droga gminna klasy „L”),
  • przyłącza do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej, gazowej i telekomunikacyjnej
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 1.380m2) do 28% pow. terenu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 70% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 30% terenu,
  • urządzenie dróg i placów wewnątrz zakładowych w tym parkingów na 29 stanowisk.

16 RPU,UH - teren urządzeń obsługi rolnictwa oraz handlu (Magazyny nasienne, Małopolska Hodowla Roślin HBP Sp. z o.o. - Centrala Nasienna w Zamościu):
- powierzchnia terenu zakładu - 1,53ha, w tym rezerwa terenu - 0,59 ha
- rodzaj działalności: kontraktacja, skup, przerób i obrót materiałem siewnym nasiennym
- ustala się:
  • adaptację istniejących budynków magazynowych z czyszczalnią nasion objętych remontem i modernizacją oraz innych będących w dobrym stanie technicznym,
  • rozbudowę (w perspektywie) bazy magazynowej z silosami na 500t pojemności wraz z koncesjonowaniem nasion i sprzedażą na terenie północnym stanowiącym rezerwę przemysłowo - składową,
  • gabaryt zabudowy od I kond. do II kond., max. wys. 9,0m do gzymsu okapowego,
  • podłączenie zakładu do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci wodociągowej i gazowej,
  • modernizację i rozbudowę dróg wewnętrznych i placów postojowych, w tym 15 miejsc postojowych na samochody osobowe i dwa na samochody ciężarowe,
  • główny dojazd kołowy istn. z ul. Łaszczowieckiej, awaryjny z proj. ulicy północnej,
  • nieprzekraczalne linie zabudowy: 24m od krawędzi jezdni ul. Łaszczowieckiej i 10m do ogrodzenia oraz od ulicy północnej - odpowiednio - 15m i 4 m do ogrodzenia,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 3.880m2) do 25% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 73% terenu zakładu, powierzchnię biologicznie czynną min. 27% terenu.

19S,UH - teren składowo - handlowy (P.H.U. s.c. „AGRO - HAND”): - powierzchnia działki - ok. 0,11ha
- rodzaj działalności: skład węgla i nawozów mineralnych oraz sprzedaż
- ustala się:
  • adaptację placu na dotychczasową funkcję, pomniejszenie terenu pod poszerzenie ulicy, budowę nowego kantoru i ogrodzenia,
  • urządzenie nawierzchni placu składowego oraz zieleni izolacyjnej wzdłuż ulicy (bez nazwy),
  • nieprzekraczalną linię zabudowy - 15m od krawędzi jezdni przyległej ulicy i 4m od krawędzi ogrodzenia,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 90% terenu działki, a pozostałą 10% na biologicznie czynną,
  • zjazd kołowy (jeden) z drogi gminnej klasy „L”.

20P,UR - teren rzemiosła o produkcji przemysłowej (Zakład Produkcji Cukierniczej Krzysztof SOŚNICKI):
- powierzchnia działki - 0,70ha
- rodzaj działalności: produkcja cukiernicza i inna
- ustala się:
  • adaptację obiektu produkcyjnego z zapleczem socjalno - biurowym,
  • gabaryt zabudowy od I do II kond., o max. wys. 7,50m (od poziomu terenu do okapu),
  • podłączenie zakładu do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci wodociągowej i gazowej,
  • rozbudowę zakładu o budynek produkcyjny wolnostojący o gabarycie zabudowy do II kond. na terenie płn. posesji zakładu, dopuszczalna funkcja handlowa,
  • nieprzekraczalne linie zabudowy od przyległych ulic na 15m od krawędzi jezdni, a ogrodzenia w odległości 4m od krawędzi jezdni przyległych ulic,
  • urządzenie nawierzchni parkingowej na zewnątrz zakładu na 15 stanowisk dla samochodów osobowych oraz rozbudowę dróg wewnętrznych z postojem na 7 stanowisk dla samochodów ciężarowych,
  • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 1.380m2) do 20% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 70% terenu zakładu, powierzchnię biologicznie czynną min. 30% terenu posesji zakładu,
  • główny dojazd z przyległej od wschodu ulicy (bez nazwy) wg stanu istniejącego.

22RR - Staw z terenem rekreacyjnym:
- powierzchnia działki - 0,16ha, w tym akwen wodny - 0,07ha
- przeznaczenie: wędkarstwo i rekreacja
- ustala się:
  • adaptację akwenu wodnego z rekreacją dla wędkarzy,
  • adaptację terenów zieleni łąkowej i drzewostanu.
  • Tereny usług:

    a) Usługi publiczne:

    21UO - teren usług oświaty (Medyczne Studium Zawodowe):
    - powierzchnia działki - 0,48ha
    - kierunki kształcenia: terapeuta zajęciowy, ratownik medyczny, fizjoterapeuta i inne
    - ustala się:
    • adaptację budynku dydaktycznego, bud. mieszkalnego i garażu,
    • gabaryt zabudowy od I do II kond., dopuszczalna zmiana dachu na bud. szkolnym na dach stromy z III kond. użytkową w poddaszu,
    • podłączenie obiektów studium do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci wodociągowej i gazowej, likwidację zbiornika bezodpływowego na ścieki sanit.,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy od ul. Łaszczowieckiej na 23m, a do ogrodzenia na 12m (wg stanu istn.),
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 770m2) do 16% pow. terenu studium, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 55% terenu posesji szkolnej oraz powierzchnię biologicznie czynną min. 45% terenu,
    • urządzenie parkingu na samochody osobowe w liczbie 15 stanowisk na działce studium.

    b) Usługi komercyjne:

    7UH - teren usług handlowych (Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe „LAURA”):
    - powierzchnia terenu zakładu - 0,74ha
    - rodzaj działalności: hurt i handel materiałami budowlanymi i innymi
    - ustala się:
    • adaptację budynków handlowych i magazynowych, w tym dopuszcza się nadbudowę budynku położonego przy ul. Łaszczowieckiej, remont i rozbudowę budynku magazynowego,
    • budowę budynku magazynowego wolnostojącego w płn. - zach. części posesji,
    • urządzenie nawierzchni dróg wewnętrznych i placów składowych w płn. części działki,
    • urządzenie terenów z zielenią izolacyjną przy płn. - zach. granicy nieruchomości,
    • gabaryt zabudowy od I do II kond., max. do 7,50m od poziomu terenu do okapu,
    • dopuszcza się wprowadzenie II kond. w poddaszu użytkowym zmiany dachu na stromy w bud. usługowo - biurowym,
    • południowa elewacja bud. usługowego ze względu na położenie w pierzei zwartej zabudowy ulicznej wymaga przebudowy w celu podniesienia standardu architektoniczno - użytkowego,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy na 14m od krawędzi jezdni ul. Łaszczowieckiej i 10m do ogrodzenia (wg istn. linii zabud. i ogrodz.),
    • główny dojazd do ul. Łaszczowieckiej oraz do projektowanej (płn.) drogi dojazdowej,
    • miejsca postojowe na samochody osobowe przy ul. Łaszczowieckiej w ilości 18 szt.
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 2.760m2) - do 40% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 90% pow. terenu, powierzchnię biologicznie czynną - min. 10% terenu.

    8UH - teren usług handlowych ("RAD - MAR” Sp.j. Marek LIPSKI i Radosław ZAWADZKI):
    - powierzchnia terenu zakładu - 0,77ha
    - rodzaj działalności: handel hurtowo - detaliczny
    - ustala się:
    • adaptację budynku usługowego, remont budynku magazynowego, dobudowę budynku magazynowego oraz dopuszcza się nadbudowę II kond. w poddaszu użytkowym stromego dachu,
    • gabaryt zabudowy od I do II kond., max. wysokość < 7,50m od poz. terenu do okapu,
    • południowa elewacja bud. usługowego znajduje się w pierzei zwartej zabudowy ul. Łaszczowieckiej i podlega przebudowie na wyższy standard,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy na 15m od krawędzi jezdni ul. Łaszczowieckiej oraz 10m do ogrodzenia (wg istn. linii rozgraniczającej i linii zabudowy), a od ul. Robotniczej - 10m i 3m do ogrodzenia,
    • główny dojazd do ulicy Robotniczej (odcinek południowy),
    • urządzenie nawierzchni dróg wewnętrznych i placów składowych,
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 2.700m2) - do 35% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 75% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 25% terenu,
    • miejsca postojowe na samochody osobowe przy ul. Łaszczowieckiej w liczbie 18 stanowisk (wymagają urządzenia nawierzchni),
    • podłączenie obiektu do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci gazowej.

    9UH - teren usług handlowych („DOM - BUD” Antoni TARANOWICZ):
    - powierzchnia terenu zakładu - 0,11ha
    - rodzaj działalności: sprzedaż materiałów budowlanych, systemów dociepleń i innych materiałów
    - ustala się:
    • adaptację budynku usługowego, dopuszcza się nadbudowę kondygnacji w poddaszu użytkowym wysokiego dachu z facjatami w celu podniesienia standardu elewacji południowej położonej w pierzei ul. Łaszczowieckiej,
    • urządzenie dojazdu podstawowego do ul. Robotniczej,
    • gabaryt zabudowy do I kond. (druga w poddaszu),
    • nieprzekraczalną linię zabudowy od ul. Łaszczowieckiej - 18m od krawędzi jezdni, a do ogrodzenia - 12m, nieprzekraczalną linię zabudowy od ul. Robotniczej od 4 do 10m (wg istn. linii rozgr. i zabudowy), a do ogrodzenia - 3m,
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 300m2) do 30% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 90% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 10% terenu,
    • miejsca postojowe na samochody osobowe w liczbie 8 stanowisk przy ul. Łaszczowieckiej,
    • podłączenie obiektu do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci gazowej.

    10 UH,KS - teren usług handlowych i transportowych (Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowo-Transportowe „BIG - BUD” Joanna CZEKIRDA):
    - powierzchnia terenu zakładu - 0,60ha
    - rodzaj działalności: handel materiałami budowlanymi, usługi transportowe i inne
    - ustala się:
    • adaptację budynku usługowego, dopuszcza się wymianę dachu na stromy w celu uzyskania II kondygnacji użytkowej co podniesie jednocześnie standard zabudowy, gdyż budynek znajduje się w pierzei zwartej zabudowy ul. Łaszczowieckiej,
    • uzupełnienie nowej zabudowy usługowo - magazynowej w części północno - zachodniej terenu zakładu,
    • gabaryt zabudowy od I do II kond. o max. wysokości < 7,50m od poz. terenu do okapu,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy od ul. Robotniczej - 10m od krawędzi jezdni, a ogrodzenie - 3m; nieprzekraczalną linię zabudowy od ul. Łaszczowieckiej - 18m, a ogrodzenie - 12m (wg istn. linii regulacyjnej i zabudowy,
    • urządzenie nawierzchni placów składowych i postojowych oraz drogi wyjazdowej na ul. Robotniczą,
    • urządzenie zieleni zakładowej izolacyjnej wzdłuż ogrodzeń zakładu,
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 1.270m2) do 22% pow. terenu zakładu, dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 86% terenu, powierzchnię biologicznie czynną min. 14% terenu,
    • podłączenie budynków zakładowych do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci gazowej.

    13 UH - Targowisko miejskie (projektowane):
    - powierzchnia terenu - 0,75ha
    - przeznaczenie terenu: handel art. gospodarstwa domowego, odzieżą, obuwiem, owocami i warzywami itp. (raz w tygodniu)
    - ustala się:
    • ogrodzenie terenu targowiska, przy zachowaniu 3m odległości od krawędzi jezdni ul. Robotniczej,
    • urządzenie parkingu na samochody osobowe i dostawcze oraz nawierzchnie chodnikowe przy stoiskach handlowych,
    • adaptację istniejącego zadrzewienia oraz pozostawienie powierzchni biologicznie czynnej min. 50% pow. terenu łąkowego w obrębie działki targowiska,
    • miejsce pod budowę szaletu publicznego z pom. gospodarczymi targowiska,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy - 15m od krawędzi jezdni ul.Robotniczej,
    • podłączenie projektowanego budynku do miejskiej kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej i elektrycznej.

    17 UH,MN - Sklep spożywczy (parter) w budynku jednorodzinnym (Teresa MANDZIUK):
    - powierzchnia działki - 0,03ha
    - przeznaczenie obiektu: handel spożywczy (sklep na parterze, piętro - mieszkalne)
    - ustala się:
    • adaptację obiektu usługowo - mieszkalnego,
    • podłączenie budynku do miejskiej kanalizacji sanitarnej, do sieci wodociągowej i gazowej,
    • gabaryt zabudowy II kond.
    • nieprzekraczalne linie zabudowy: 11m od krawędzi jezdni ul. Łaszczowieckiej i 10m do ogrodzenia, a od ulicy (bez nazwy) odpowiednio 8m i 4m do ogrodzenia (wg stanu istniejącego),
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 90% pow. działki, a pozostałą 10% - pow. biologicznie czynną.

    23 RPU,UH,AG,UR - Usługi komercyjne: handlowe, administracyjne i rzemieślnicze - projektowane, z możliwością utworzenia giełdy towarowo - rolnej.
    - powierzchnia działki - 1,76ha
    - rodzaj planowanej funkcji: usługi komercyjne: handlowe, administracyjne i rzemieślnicze oraz giełda towarowo - rolna
    - ustala się:
    • zmianę sposobu użytkowania terenu oraz obiektów,
    • adaptację budynku położonego obok Medycznego Studium Zawodowego na cele handlowo - administracyjne; dopuszcza się II kondygnację użytkową w poddaszu po przebudowie dachu płaskiego na stromy dwuspadowy o pochyleniu połaci od 350 - 450,
    • adaptację czterech magazynów parterowych (od strony wsch.) poprzez ich modernizację i remont dostosowawczy do nowej funkcji (hurtownie, magazyny),
    • adaptację budynku po byłej kotłowni c.o. na cele garażowo - administracyjne giełdy; dopuszcza się II kondygnację użytkową w poddaszu po przebudowie dachu płaskiego na stromy, wielospadowy o pochyleniu połaci od 350 do 450,
    • adaptuje się wewnętrzny układ drogowy i dodaje się w części płn.-zach. tereny parkingowe na samochody dostawcze (27 stanowisk) i osobowe (33 stanowiska),
    • nieprzekraczalne linie zabudowy od krawędzi jezdni ul. Łaszczowieckiej - min. 23m, od pozostałych dróg gminnych dojazdowych - min. 15m, a od ogrodzeń posesji licząc od krawędzi jezdni - odpowiednio 12,5m od ul. Łaszczowieckiej, a od pozostałych po 5m i 4m (droga północna),
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 3 000m2) do 17% powierzchnię zabudowana do 75% terenu, powierzchnię biologicznie czynną - min. 25% terenu,
    • podłączenie giełdy z budynkami i terenem do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci wodociągowej i gazowej,
    • dopuszczalny jest wtórny podział terenu z zachowaniem istniejącego zainwestowania.

    24 UR,UH - Usługi komercyjne rzemieślnicze i handlowe z dopuszczeniem funkcji mieszkalnej w poddaszu - projektowane:
    - powierzchnia terenu, ogółem - 0,73ha
    - planowana funkcja: usługi komercyjne rzemieślnicze i handlowe, funkcja uzupełniająca (dodatkowa) - mieszkalna jednorodzinna
    - ustala się:
    • podział terenu na 3-y działki do zabudowy wolnostojącej i 2-wie działki do zabudowy bliźniaczej,
    • działki wolnostojące o szerokości po 30m i powierzchni od 1 250 do 1 300m2,
    • działki bliźniacze o szerokości po 24m i powierzchni - 1 600 i 1 900m2,
    • gabaryt zabudowy do II kondygnacji (druga w poddaszu) z wys. dachem o spadkach od 35o do 45o, bez podpiwniczenia, max. wys. w kalenicy do 8,50m,
    • dopuszczalną zabudowę gospodarczo - garażową, parterową w miejscach oznaczonych w rys. planu,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy od przyległych ulic: ul. Robotniczej na 10m od krawędzi jezdni ulicy i 3m do ogrodzenia oraz odpowiednio od ulicy południowej (bez nazwy) na 15m i 5m do ogrodzenia,
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 25% terenu działki, pozostałą biologicznie czynną 75% terenu,
    • podłączenie budynków do miejskiej kanalizacji sanitarnej oraz do sieci wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej.


    3. Tereny mieszkalnictwa:

    14 ML,MN - Zabudowa letniskowa i jednorodzinna - projektowana:
    - powierzchnia terenu - 0,89ha
    - ustala się:
    • liczbę działek budowlanych na 5 sztuk o pow. od 1 200 do 2 000m2 i szerokościach działek od 30 do 40m,
    • gabaryt zabudowy: budynki letniskowe i jednorodzinne II kond. (druga w poddaszu), dachy strome dwuspadowe o spadku od 35o do 45o, wysokość w kalenicy do 8,50m, budynki gospodarczo-garażowe - parterowe,
    • przyłącza do budynków w zakresie wodociągu, kanalizacji sanitarnej, gazu, elektroenergetyki i telekomunikacji do sieci miejskiej,
    • istniejący drzewostan podlega znacznemu zachowaniu w miejscach niezabudowanych,
    • nieprzekraczalne linie zabudowy: 25m od krawędzi jezdni ul. Robotniczej i 15m do ogrodzenia, a od południowo-zachodniej drogi dojazdowej odpowiednio - 15m i 2,5m do ogrodzenia oraz 10m od krawędzi koryta cieku wodnego,
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 30%, pozostałą pow. biologicznie czynną > 70% terenu.

    15 MR - Zabudowa zagrodowa:
    - powierzchnia terenu (1,3 siedliska) - 0,20ha
    - ustala się:
    • adaptację czasową 1 siedliska w całości oraz 1/3 drugiego siedliska położonego w 2/3 na obszarze gminy Tomaszów Lub. wraz z istniejącą zabudową (mieszkalną, gospodarczo-inwentarską), które położone są w strefie uciążliwości projektowanej drogi ekspresowej, pomiędzy linią regulacyjną drogi a nieprzekraczalną linią zabudowy jednorodzinnej I kond.,
    • pow. terenu pierwszego siedliska - 1 800m2 a drugiego - 180m2 (w granicach miasta),
    • gabaryt zabudowy parterowy z wys. dachami dwuspadowymi,
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 40% powierzchni działki siedliskowej, a pozostałą 60% pow. biologicznie czynną,
    • kanalizację sanitarną indywidualną z lokalnym szczelnym zbiornikiem ścieków < 10m3.

    25 MN,U - Zabudowa jednorodzinna z usługami komercyjnymi - projektowana:
    - powierzchnia terenu - 0,46ha
    - ustala się:
    • dwie działki budowlane o powierzchniach ok. 1 880m2 i ok. 2 700m2 o bokach trapezowych nieregularnych,
    • przy granicy ZPM - usytuowanie parterowych budynków gospodarczo-usługowych,
    • dopuszcza się w kond. parterowej bud. mieszkalnych funkcje usługowe nieuciążliwe nieprzekraczające 80% rzutu poziomego budynku,
    • gabaryt zabudowy mieszkalnej z usługami w parterze ustala się na II kond. (druga w poddaszu), dachy strome dwuspadowe o spadku od 35o do 45o, wys. w kalenicy do 8,50m,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy - 10m od krawędzi jezdni drogi dojazdowej i 2,5m do ogrodzenia,
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowaną do 30% terenu działki, pozostałą biologicznie czynną > 70% terenu,
    • przyłącza do budynków z miejskiej sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, gazu, elektroenergetyki i telekomunikacji.


    4. Tereny otwarte, wymagające ochrony:
    RZ - Tereny łąk i pastwisk:
    - powierzchnia terenów, ogółem - 5,75ha
    - ustala się:
    • adaptację istniejących łąk i torfowisk wraz z zadrzewieniami,
    • w obszarze „zielonego pierścienia” wprowadza się zakaz zmiany sposobu użytkowania łąk, które wyodrębniono w planie.

    W - Wody otwarte, stale płynące lub okresowe:
    - powierzchnia akwenów: stałych - 0,09ha, okresowych - 0,43ha
    - ustala się:
    • adaptację istniejących zbiorników wodnych w granicach wyznaczonych w planie.

    - Strefa „zielonego pierścienia - ustalenia:
    • wzdłuż wyznaczonej w planie południowej granicy strefy „zielonego pierścienia” w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko od zakładów przemysłowych ustala się na terenach przemysłowych zieleń izolacyjną wysoką z drzewami liściastymi i iglastymi o szerokości pasm od 10 do 30m, a także zadrzewienie poboczy dróg gminnych przylegających do tej strefy.

    D Z I A Ł III
    Infrastruktura transportowa i komunalna

    § 9

    Tereny komunikacji - ustalenia ogólne i szczegółowe.

    1. Tereny obsługi komunikacji samochodowej:
    27 KS,MZ,UG - stacja paliw z motelem (noclegownia), barem oraz parkingami dla samochodów ciężarowych i osobowych - projektowane
    - powierzchnia terenu - 1,44ha (w tym zbiornik wodny - 200m2)
    - planowane funkcje: stacja paliw, zbiorowe mieszkalnictwo (motel), gastronomia, parkingi dla samochodów ciężarowych i osobowych
    - ustala się:
    • obsługę komunikacji samochodowej poprzez budowę: parkingu na 31 stanowisk dla pojazdów ciężarowych, 11 stanowisk dla samochodów osobowych, motelu na 30 miejsc noclegowych, baru na 30 miejsc konsumpcyjnych oraz stacji paliwowej dla pojazdów ciężarowych i osobowych,
    • istniejącą zabudowę zagrodową przeznacza się do likwidacji (po amortyzacji techn.),
    • nieprzekraczalne linie zabudowy: 30m od krawędzi jezdni ul.Łaszczowieckiej i 10m do ogrodzenia; odpowiednio po 15m od przyległych ulic i po 4 do ogrodzeń,
    • gabaryty zabudowy: motel do II kond.(druga w poddaszu użytkowym stromego dachu o połaci 35 - 450); bud. stacji paliw - parterowy,
    • podłączenie obiektu do miejskiej kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do sieci wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej,
    • dopuszczalną powierzchnię zabudowy (ok. 970m2) do ok. 7% pow. terenu działki, dopuszczalną pow. zabudowaną do 70% pow. działki, a biologicznie czynną min. 30% pow. działki,
    • zbiorniki paliw nadziemne albo podziemne z balastem betonowym,
    • zastosowanie urządzeń oczyszczających przed odprowadzeniem wód opadowych do kanalizacji deszczowej oraz zamontowanie urządzeń monitorujących (piezometry).

    2. Układ drogowo - uliczny „KD” w granicach opracowania planu:
    Ustalenia ogólne:
    W celu umożliwienia realizacji sieci drogowej zgodnie z zamierzeniami zarządców dróg i dla osiągnięcia zakładanej klasy techniczno - użytkowej rezerwuje się dla:
    1) drogi ekspresowej KD-R(S) nr S17 - (nowa obwodnica) - pas terenu o szerokości w liniach rozgraniczających minimum 70,0m - przekrój dwujezdniowy,
    2) drogi krajowej KD-R(GP) nr 17 (ul.Zamojska) - klasy GP - pas terenu minimum o szerokości w liniach rozgraniczających 32,0m - przekrój jednojezdniowy,
    3) drogi wojewódzkiej KD-W(G) nr 850 - (ul.Łaszczowiecka) - klasy G - pas terenu o szerokości w liniach rozgraniczających 26,0m,
    4) projektowanej małej obwodnicy miejskiej KD-M(G) klasy G - pas o szerokości 30,0m,
    5) projektowanych dróg gminnych KD-G:
        a) klasy L pas o szerokości 12,0 - 15,0m,
        b) klasy D pas o szerokości 12,0 - 15,0m,
    6) projektowanych dróg dojazdowych KD-D - pas o szerokości 5,0 - 12,0m,
    7) projektowanych ciągów pieszo-jezdnych KD-DX - pas o szerokości 3,5 - 10,0m.

    Do czasu realizacji nowych odcinków dróg i ulic lub modernizacji rowów odwadniających, realizacji ciągów komunikacji pieszej oraz innych elementów drogi utrzymuje się dotychczasowe szerokości pasów drogowych.

    3. Ustalenia szczegółowe w zakresie dróg publicznych (ulic) oznaczonych symb. „KD”:

    3.1. Drogi krajowe wewnątrz-miejskie istniejące i projektowane:
    • droga ekspresowa KD-R nr S17 - planowania nowa trasa (obwodnica)
    1) parametry ustala się dla docelowej klasy drogi - S; z uwagi na realizację drogi ekspresowej w okresie perspektywicznym lub kierunkowym - na rysunku planu nie wyznacza się jezdni drogowej z węzłem na skrzyżowaniu z ul. Łaszczowiecką (droga wojewódzka):
    a) ilość jezdni i pasów ruchu - 2 dwupasowe,
    b) szerokość w liniach rozgraniczających - 70,0m (minimum),
    c) dostępność - ograniczona, zgodnie z odpowiednimi przepisami.
    2) ustala się minimalne odległości linii zabudowy, liczone od krawędzi jezdni:
    a) budynków mieszkalnych i przeznaczonych na stały pobyt ludzi:
    - 85m dla budynków jednokondygnacyjnych (od osi drogi - 100m),
    - 110m dla budynków wielokondygnacyjnych (od osi drogi - 125m),
    - 250m dla budynków wymagających szczególnej ochrony (od osi drogi - 265m),
    b) obiektów budowlanych nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi - 40,0m (od osi drogi - 55m).
    3) w obrębie węzła komunikacyjnego, ze względów krajobrazowych zaleca się wprowadzenie odpowiednio ukształtowanej zieleni wysokiej i niskiej.
    • droga krajowa KD-R(GP) nr 17 (istniejący odcinek ul. Zamojskiej) - klasy GP
    1) parametry ustala się dla odcinka objętego planem o docelowej klasie - GP (minimalne):
    a) ilość jezdni - 1 dwukierunkowa,
    b) szerokość pasa ruchu - 3,50m,
    c) szerokość jezdni - 12,0m (minimum),
    d) szerokość w liniach rozgraniczających - 32,0m (minimum),
    e) dostępność - na skrzyżowaniach.
    2) ustala się odległości linii zabudowy, liczone od krawędzi jezdni:
    a) budynków mieszkalnych i przeznaczonych na stały pobyt ludzi: od 28,0 do 34,0m - wg istn. linii zabudowy,
    b) obiektów budowlanych nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi (innych obiektów budowlanych) - 10,0m.

    3.2. Droga wojewódzka wewnątrz-miejska, istniejąca:
    • droga wojewódzka KD-W(G) nr 850: odcinek miejski w granicach planu, tj. ul.Łaszczowiecka o parametrach klasy G
    1) ustala się parametry dla klasy drogi G
    a) ilość jezdni i pasów ruchu - 1 dwupasowa,
    b) szerokość pasa ruchu - 3,50m,
    c) szerokość jezdni - 7,00m,
    d) szerokość w liniach rozgraniczających - 26,0m,
    e) dostępność na skrzyżowaniach.

    2) ustala się odległości linii zabudowy, liczone od krawędzi jezdni:
    a) budynków mieszkalnych i przeznaczonych na stały pobyt ludzi: od 20,0 do 30,0m - wg istn. linii zabudowy,
    b) obiektów budowlanych nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi - 8,0m.

    3.3. Drogi miejskie - pozostałe, projektowane:
    • projektowana mała obwodnica miejska KD-M(G) klasy G
    1) ustala się następujące parametry techniczno - użytkowe odcinka małej obwodnicy miejskiej klasy G
    a) ilość jezdni i pasów ruchu - 1 trzypasowa,
    b) szerokość pasa ruchu - 3,50m,
    c) szerokość jezdni - 10,50m,
    d) szerokość w liniach rozgraniczających - 30,0m,
    e) dostępność nieograniczona.
    2) ustala się minimalne odległości linii zabudowy dla drogi KD-M(G) klasy G, liczone od krawędzi jezdni:
    a) budynków mieszkalnych i przeznaczonych na stały pobyt ludzi - 30,0m,
    b) obiektów budowlanych nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi - 8,0m.

    • drogi gminne KD-G
    1) drogi gminne KD-G(L) - klasy L
    Ustala się następujące parametry techniczno - użytkowe dróg:
    a) szerokość pasa ruchu - 3,00m,
    b) szerokość jezdni - 6,00m,
    b) najmniejsza szerokość w liniach rozgraniczających od 12,0 do 15,0m
    c) dostępność nieograniczona.

    2) drogi gminne KD-G(D) - klasy D
    Ustala się następujące parametry techniczno - użytkowe dróg:
    a) szerokość pasa ruchu - 3,00m,
    b) szerokość jezdni - 6,00m,
    c) najmniejsza szerokość w liniach rozgraniczających od 12,0 do 15,0m,
    d) dostępność nieograniczona.

    Ustala się minimalne odległości linii zabudowy dla dróg gminnych klasy L i D liczone od krawędzi jezdni:
    a) budynków mieszkalnych i przeznaczonych na stały pobyt ludzi od 10,0 do 15,0m,
    b) obiektów budowlanych nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi - 6,0m.
    • projektowane drogi dojazdowe KD-D
    1) ustala się następujące parametry techniczne dróg dojazdowych:
    a) szerokość jezdni - 3,5 - 6,0m,
    b) najmniejsza szerokość w liniach rozgraniczających - od 10,0 do 12,0m,
    c) dostępność nieograniczona.
    2) ustala się minimalne odległości linii zabudowy dla dróg dojazdowych liczone od krawędzi jezdni:
    a) budynków mieszkalnych i przeznaczonych na stały pobyt ludzi - od 8,0 do 10,0m,
    b) obiektów budowlanych nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi - 6,0m.
    • projektowane ciągi pieszo - jezdne, oznaczone KD-DX
    1) ustala się następujące parametry techniczne ciągów pieszo - jezdnych:
    a) szerokość jezdni - 3,5 - 6,0m,
    b) najmniejsza szerokość w liniach rozgraniczających - od 5,0 do 8,0m,
    c) dostępność nieograniczona.
    - linii zabudowy nie określa się.
    • ścieżki rowerowe
    1) ustala się szerokość ścieżki rowerowej:
    a) 1,5m - gdy jest ona jednokierunkowa,
    b) 2,0m - gdy jest ona dwukierunkowa,
    b) 2,5m - gdy ze ścieżki jednokierunkowej mogą korzystać piesi.
    2) szerokość ścieżki rowerowej należy ustalić indywidualnie, jeżeli oprócz prowadzenia ruchu rowerowego pełni ona inne funkcje.
    3) usytuowanie ścieżki rowerowej względem jezdni powinno zapewnić bezpieczeństwo ruchu.
    Odległość ścieżki rowerowej od krawędzi jezdni nie powinna być mniejsza niż:
    d) 10,0m - w wypadku ulicy klasy S (odcinek drogi S17, tj. „dużej obwodnicy”),
    e) 3,5m - w wypadku ulicy klasy G (odcinek „małej obwodnicy”).
    4) przy przebudowie i remoncie drogi klasy G (miejski odcinek drogi wojewódzkiej nr 850, tj. ul. Łaszczowiecka) i dróg niższych klas dopuszcza się wyznaczenie przy prawej krawędzi jezdni pasa dla rowerów o szerokości nie mniejszej niż 1,5m. Pas dla rowerów powinien być oddzielony od sąsiedniego pasa ruchu znakami poziomymi.

    § 10

    Infrastruktura techniczna, elektroenergetyka i telekomunikacja.

    1. Urządzenia energetyczne istniejące i projektowane:

    18 EE - Stacja transformatorowa:
    - powierzchnia działki - 0,02ha
    - przeznaczenie: punkt transformatorowy 15/0,4kV
    - ustala się:
    • adaptację obiektu wnętrzowego parterowego i jego modernizację wraz ze zmianą płaskiego dachu na stromy,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy: 9m od krawędzi jezdni ulicy (bez nazwy) i 4m do ogrodzenia,
    • min. pow. biologicznie czynną na 10% pow. działki.
    26 EE - Stacja transformatorowa - projektowana:
    - powierzchnia działki - 0,03ha
    - przeznaczenie: punkt transformatorowy 15/0,4kV
    - ustala się:
    • budowę wolnostojącego obiektu, parterowego z wysokim dachem,
    • nieprzekraczalną linię zabudowy na 15m od krawędzi jezdni przyległej ulicy i 5m do ogrodzenia,
    • minimalną pow. biologicznie czynną na 30% pow. działki.
    2. Elektroenergetyka:

    2.1. Ustalenia ogólne:
    - zaopatrzenie obszaru opracowania w energię elektryczną odbywa się ze stacji transformatorowych wnętrzowych 15/0,4kV: Masarnia, Piekarnia, ZRB, Ogrodnicza oraz WSK. Zasilanie tych stacji odbywa się liniami kablowymi S/N 15kV ze stacji 110/15kV Tomaszów Płn.
    - zaopatrzenie obszaru opracowania w energię elektryczną odbywa się ze stacji transformatorowych wnętrzowych 15/0,4kV: Masarnia, Piekarnia, ZRB, Ogrodnicza oraz WSK. Zasilanie tych stacji odbywa się liniami kablowymi S/N 15kV ze stacji 110/15kV Tomaszów Płn.
    - przez teren opracowania przebiegają odcinki linii napowietrznych magistralnych 15kV relacji: Zamość - Tomaszów Płn. oraz Tomaszów Płn. - Budy, które przy wprowadzeniu do stacji 110/15kV są skablowane,
    - ustalono te odcinki linii do przebudowy na kablowe 15kV,
    - w związku z kolizjami jakie wystąpią przy realizacji drogi ekspresowej nr 17 (duża obwodnica miejska), przebudowie będzie podlegała linia napowietrzna 110kV oraz linia napowietrzna 15kV relacji Tomaszów - Wożuczyn;
    Ustalenie nowego przebiegu tych linii zarówno na obszarze miasta jak i gminy Tomaszów Lubelski może nastąpić wyłącznie przy opracowaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obwodnicy drogowej (wschodnia - ekspresowa) „S-17”. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad nie określiła terminu budowy tej obwodnicy;
    - do czasu przebudowy linii napowietrznych 15kV i 110kV należy zachować odległości nowej zabudowy od istniejącej linii zgodnie z PN/E-05100-1;
    - wystąpi kolizja przy budowie skrzyżowania drogowego małej obwodnicy miejskiej z ul. Łaszczowiecką ze stacją transformatorową „Ogrodnicza", która będzie podlegała odpowiedniej przebudowie;
    - na wszystkich obszarach objętych opracowaniem, wszelkie przebudowy infrastruktury elektroenergetycznej wynikające z likwidacji nowo powstałych kolizji odbywać się będą na koszt wnioskodawcy lub inwestora.

    2.2. Ustalenia szczegółowe:
    1) adaptuje się na obszarze opracowania istniejącą sieć śn 15kV, nn oraz istniejące stacje transformatorowe wnętrzowe 15/0,4kV Masarnia, Piekarnia, WSK, ZRB. Lokalizacja obiektów w pobliżu czynnych linii elektroenergetycznych może odbywać się zgodnie z warunkami określonymi w PN/E-05100-1 oraz PN-76/E-05125,
    2) ustala się miejsce pod budowę projektowanej stacji transformatorowej wnętrzowej 15/0,4kV „Viola", związana z tym będzie przebudowa linii kablowych relacji WSK - GPZ Tomaszów Północ w rejonie projektowanej stacji,
    3) ustala się przebudowę istniejących linii kablowych średniego napięcia 15kV relacji WSK-GPZ Tomaszów Północ kolidujących z planowaną drogą dojazdową (odgałęzienie zachodnie ul.Robotniczej),
    4) ustala się przebudowę odcinków napowietrznych linii średniego napięcia 15kV relacji Zamość - GPZ Tomaszów Płn. oraz GPZ Tomaszów Płn. - Budy kolidujących z projektowaną zabudową na linie kablowe średniego napięcia,
    5) ustala się miejsce pod budowę nowej stacji wnętrzowej 15/0,4kV, której zasilenie przewiduje się liniami kablowymi śn z istniejącej linii śn relacji Zamość - GPZ Tomaszów Płn.
    6) ustala się rezerwę terenu pod projektowane stacje transformatorowe wnętrzowe na ok. 25m2,
    7) ustala się w związku z budową obwodnicy Tomaszowa Lub. przebudowę odcinka linii wysokiego napięcia 110kV relacji Zamość - Tomaszów Lub. na obszarze opracowania. Optymalnym rozwiązaniem jest poprowadzenie jej przez teren gminy Tomaszów Lub., poza terenem opracowania,
    8) dopuszcza się wyznaczenie nowych terenów na obszarze opracowania pod realizację urządzeń elektroenergetycznych nie uwzględnionych w rysunku planu o ile uzasadnione jest to wzrostem obciążenia,
    9) na wszystkich obszarach objętych opracowaniem, wszelkie przebudowy infrastruktury elektroenergetycznej wynikające z likwidacji nowo powstałych kolizji odbywać się będą na koszt wnioskodawcy lub inwestora.

    3. Telekomunikacja:

    3.1. Ustalenia ogólne:
    - teren opracowania obsługiwany jest przez automatyczną centralę telefoniczną zlokalizowaną w Tomaszowie Lub., która należy do strefy numerycznej Zamościa.

    3.2. Ustalenia szczegółowe:
    1) adaptuje się na obszarze opracowania istniejącą magistralną i rozdzielczą sieć telekomunikacyjną oraz istniejące kable doziemne,
    2) ustala się obsługę telekomunikacyjną obszaru opracowania przez koncesjonowanych operatorów,
    3) ustala się realizację magistralnej i rozdzielczej sieci telekomunikacyjnej w postaci kanalizacji telefonicznej, kabli doziemnych lub za pomocą łączy radiowych,
    4) uzupełnienie łączności przewodowej wystąpi za pomocą sieci łączności telefonicznej komórkowej analogicznej i cyfrowej.

    § 11

    Infrastruktura sanitarna.

    1. Ustalenia ogólne:
    1) zaopatrzenie w wodę:
    - czasowo adaptuje się istniejące ujęcia wody i wodociągi lokalne (zakładowe),
    - przewiduje się rozbudowę miejskiej sieci wodociągowej i zasilenie wszystkich odbiorców na obszarze opracowania.
    2) odprowadzenie ścieków sanitarnych i przemysłowych:
    - w okresie persp. nastąpi uporządkowanie gospodarki ściekowej w zakresie ścieków sanitarnych i przemysłowych,
    - w pierwszej kolejności konieczna jest realizacja kanału sanitarnego (głównego zabieracza) wzdłuż ulicy Łaszczowieckiej, z bocznymi dopływami w ul. Zamojskiej, Robotniczej itd.
    - ścieki przemysłowe odprowadzane do kanalizacji miejskiej muszą być podczyszczone tak, aby spełniały wymagania określone przepisami szczegółowymi.
    3) odprowadzenie wód opadowych:
    - przewiduje się realizację kanału burzowego równolegle z kan. sanit. wzdłuż ulicy Łaszczowieckiej i Zamojskiej, w miejscu istniejących rowów odwadniających (włączenie do istniejącego kanału kd ø 800mm)
    - tereny zielone zabudowy mieszkaniowej i upraw polowych odwadniane będą powierzchniowo,
    - proj. obwodnicę S17 odwodnić kanałem deszczowym z urządzeniami do oczyszczania wód opadowych.
    4) zaopatrzenie w gaz:
    - określona w planie rozbudowa sieci gazowej średniego ciśnienia jest uzależniona od potrzeb zakładów pracy oraz warunków określonych przez zarządcę sieci,
    - zastosowanie gazu (wymiana jednostek kotłowych) do celów technologicznych, grzewczych i bytowych poprawi warunki pracy oraz obniży stopień zanieczyszczenia powietrza.
    5) ciepłownictwo:
    - eliminacja lub modernizacja istniejących węglowych zakładowych źródeł ciepła spowoduje zmniejszenie uciążliwości dla otoczenia oraz przyczyni się do uzyskania oszczędności paliw i energii,
    - zalecana jest wymiana istniejących, tradycyjnych kanałów ciepłowniczych na rury preizolowane (mniejsze straty na przesyle energii cieplnej).
    6) gospodarka odpadami:
    - wywóz odpadów bytowych zabezpieczą służby komunalne na podstawie stosownych umów,
    - obowiązek gromadzenia odpadów przemysłowych, poprodukcyjnych oraz ich właściwe zagospodarowanie spoczywa na producencie, na podstawie przepisów o gospodarce materiałowej, o opakowaniach, o odpadach etc.

    D Z I A Ł IV
    Przepisy końcowe

    § 12

    1. przestrzeni publicznej, ustalenia ogólne:
    a) najważniejszymi przestrzeniami publicznymi w obszarze opracowania są dwie ulice: ul. Zamojska i ul. Łaszczowiecka, a w okresie perspektywicznym także obwodnica wschodnia w ciągu trasy ekspresowej nr 17 wraz z dwupoziomowym węzłem drogowym na skrzyżowaniu z ul. Łaszczowiecką.
    Obie ulice wraz z przylegającą zabudową podlegają modernizacji, polegającej na urządzeniu miejsc parkingowych, przebudowie skrzyżowań, poszerzeniu jezdni (ul. Łaszczowiecka), przebudowy i nadbudowy budynków, na urządzeniu chodników, zieleńców (trawniki), uzupełnieniu drzewostanu, wydzieleniu ścieżek rowerowych oraz budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej.
    - w pierzei wschodniej ul. Zamojskiej oraz w pierzei południowej ul. Łaszczowieckiej występuje zwarta zabudowa o charakterze wielofunkcyjnym (przemysłowa, składowa, socjalno - biurowa, usługowa), która będzie podlegała przebudowie, remontom, nadbudowie - w celu uzyskania wyższego standardu budynków i architektury elewacji, a więc i standardu przestrzeni publicznej;
    - elementy reklamowe nakazuje się umieszczać:
    - na dachach - neonowe,
    - na ścianach - szyldy, napisy,
    - na wspornikach ściennych - szyldy ozdobne,
    - duże reklamy płaszczyznowe wolnostojące - w głębi posesji za ogrodzeniami frontowymi zakładów, na konstrukcjach stalowych wolnostojących;
    - ogrodzenia posesji w miejscach publicznych sytuowane wzdłuż wyznaczonych w planie linii regulacyjnych ulic, o wysokości od 1,50 do 1,80m z cokołami ażurowymi, przęsłami z bramami i furtkami - estetyczne o dobrej architekturze.
    b) pozostałe drogi i ulice publiczne miejskie - drugorzędne:
    - drogi gminne i dojazdowe oraz pieszo - jezdne tylko nieliczne mają urządzoną nawierzchnię drogową, pozostałe to drogi gruntowe lub są terenami uprawowymi;
    - wszystkie ulice przewidziano do urządzenia: w pierwszej kolejności muszą być zrealizowane kolektory sanitarne i deszczowe, a następnie nawierzchnia drogowa. W liniach regulujących (poza jezdnią) rezerwuje się miejsce na ułożenie sieci wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej. W ostatniej kolejności nakazuje się urządzenie zieleńców (trawniki) i nasadzenie drzew liściastych. Elementy reklamowe i ogrodzenia wg ustaleń jak przy głównych ulicach.

    § 13

    1. Zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości pod cele mieszkalno - letniskowe oraz usługowe:

    1) zabudowa letniskowa i jednorodzinna:
    - pow. terenu, ogółem - 0,89ha
    - pow. działki od 1200m2 do 2000m2, szt.5
    - szerokość działek od 30m do 40m
    - adaptacji podlega istniejący drzewostan
    2) zabudowa mieszkalna jednorodzinna z usługami komercyjnymi:
    - pow. terenu, ogółem - 0,46ha
    - pow. działek: nr 1 - 1880m2 nr 2 - 2700m2
    - szerokość działek zmienna trapezowa i wieloboczna
    3) zabudowa usługowa (usługi komercyjne handlowo - rzemieślnicze) z dopuszczeniem mieszkalnictwa jednorodzinnego na poddaszach użytkowych:
    - pow. terenu, ogółem - 0,73ha
    - liczba działek:
    • do zabudowy wolnostojącej - 3 działki
      o pow. od 1 250m2 do 1 300m2
      i szer. działek (od frontu) - po 30m
    • do zabudowy bliźniaczej - 2 działki
      o pow. - 1 600m2 i 1 900m2
      i szer. działek (od frontu) - po 24m
    § 14

    Realizacja planu.

    1. Plan miejscowy stanowi podstawę prawną do określenia zasad lokalizacji inwestycji i warunków zabudowy w obszarze zatwierdzenia (uchwalenia) planu, a także innych form przekształcania przestrzeni wymagających ustalenia warunków zagospodarowania terenu.
    2. Podstawą do określenia lokalizacji inwestycji celu publicznego lub warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego jest suma ustaleń odnoszących się do danego terenu:
    a) ustaleń ogólnych,
    b) ustaleń dotyczących terenów o wydzielonych funkcjach,
    c) ustaleń dotyczących ochrony środowiska,
    d) ustaleń dotyczących komunikacji,
    e) ustaleń dotyczących infrastruktury komunalnej,
    f) ustaleń dotyczących infrastruktury technicznej: elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej.

    § 15

    Ustala się stawki procentowe opłaty na rzecz miasta od wzrostu wartości nieruchomości, będącego skutkiem wejścia w życie niniejszego planu, w wysokości:

    1. - 0% wzrostu wartości dla terenów:
    1) przewidzianych na cele usług publicznych (Studium Medyczne),
    2) przeznaczonych pod obiekty infrastruktury technicznej i układ drogowy,
    3) przeznaczonych pod łąki, pastwiska i wody otwarte.

    2. - 30% wzrostu wartości dla terenów:
    2) przewidzianych na rozwój aktywności gospodarczej, w tym usług komercyjnych,
    3) przewidzianych dla nowego budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego z usługami komercyjnymi (za wyjątkiem zbycia na rzecz zstępnych, gdzie ustala się opłatę na poziomie „0” stawki procentowej),
    4) przewidzianych dla nowej zabudowy letniskowej i jednorodzinnej.

    3. - 30% wzrostu wartości dla terenów:
    1) przewidzianych na cele przemysłowo - składowe,
    2) przewidzianych pod urządzenia transportowe (stacja paliw, motel z barem, parkingi na samochody ciężarowe i osobowe).

    § 16

    Tereny wymagające uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze uzyskały zgody:
    - Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, pismo z dnia 20.09.1983r., znak: GZU.Sd.0621/Z-9526/83 (kl.III - 0,05ha, kl.IV - 4,95ha),
    - Wojewody Lubelskiego (grunty IV kl. bonit. - 3,04ha), pismo z dnia 02.04.2004r., znak: RR.Z.IV.7711/14/04,
    - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (grunty III kl. bonit. - 3,24ha), pismo z dnia 21.04.2004r., znak: GZ.tr.057-602-192/04.

    § 17

    Traci moc prawną:
    1. Miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Lub. zatwierdzony uchwałą Nr VIII/31/94 Rady Miejskiej w Tomaszowie Lubelskim z dnia 9 grudnia 1994 roku w zakresie północnego obszaru przemysłowo - składowego i usługowego (zawarty pomiędzy ul. Zamojską, ul. Łaszczowiecką a północną granicą administracyjną miasta).

    § 18

    Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

    § 19

    Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

    § 20

    Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

    Przewodniczący
    Rady Miasta

    mgr Wojciech Żukowski



  • <-- POWRÓT