Wizyta Apoloniusza Tajnera w Tomaszowie Lubelskim
Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Pan Apoloniusz Tajner
z wizytą roboczą w Tomaszowie Lubelskim

      W dniach 23-24.06.2011 roku na zaproszenie Burmistrza Miasta Wojciecha Żukowskiego oraz Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego przebywał w Tomaszowie Lubelskim z dwudniową roboczą wizytą Prezes PZN Apoloniusz Tajner. Głównym celem wizyty był dalszy rozwój narciarstwa biegowego w Tomaszowie Lubelskim, a co za tym idzie również infrastruktury do uprawiania tej dyscypliny sportu. Prezes Tajner złożył osobistą wizytę u władz Powiatu Tomaszowskiego, w której uczestniczyli Starosta Jan Kowalczyk, Wicestarosta Jan Fila, Przewodniczący Rady Jan Dawidowski, Sekretarz Powiatu Stanisław Cisło oraz Prezes MULKS "Tomaszów Lubelski" Waldemar Kołcun. Rozmawiano o rozwoju sportów narciarskich, efektywnym wykorzystaniu obiektów sportowych położonych na tomaszowskiej Siwej Dolinie oraz o planach w zakresie inwestycji służących rozwojowi sportów zimowych - między innymi o 15 km ścieżce rowerowej Tomaszów Lubelski - Susiec, która w okresie zimowym mogłaby służyć narciarzom jako trasa biegowa. Po tym spotkaniu Pan Apoloniusz Tajner udał się wraz Burmistrzem Wojciechem Żukowskim na Białą Górę. W ocenie Prezesa Tajnera jest to na pewno doskonały stok dla narciarzy uprawiających zjazdówki. W niczym nie ustępujący tego typu obiektom w górach i o ile uda się zrealizować planowane inwestycje, które szeroko przedstawił Burmistrz Żukowski to zapewniał, że będzie ta góra wielką atrakcją turystyczno - sportową Tomaszowa Lubelskiego.

      Po tych spotkaniach odbyło się główne spotkanie robocze w temacie rozwojów narciarstwa biegowego, którego gospodarzem był Burmistrz Wojciech Żukowski, a w którym na zaproszenie gospodarza, oprócz Prezesa Apoloniusza Tajnera uczestniczyli: przedstawiciel Marszałka Województwa Dyrektor Eugeniusz Polakowski, Starosta Tomaszowski Jan Kowalczyk, Wicestarosta Tomaszowski Jan Fila, Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów Antoni Rzeźnik, Dyrektor Biura Organizacyjno Prawnego UM Tomasz Zieliński, prywatny przedsiębiorca z Warszawy Antoni Bara oraz Przedstawiciele Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego: Prezes Ryszard Koprowski, Wiceprezes Waldemar Kołcun i Sekretarz Leszek Kleszczyński. Podczas spotkania przedstawiono osiągnięcia narciarzy z klubu MULKS Tomaszów Lubelski, a szczególnie zdobycie I miejsca w cyklu zawodów Bieg na Igrzyska, a także historyczne medale podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Wszyscy zebrani w swoich wypowiedziach podkreślali wysokie wyniki narciarstwa biegowego w Tomaszowie, a w związku z tym potrzebę dalszego rozwoju tej dyscypliny sportu, poprzez dalsze prace nad rozwojem infrastruktury na potrzeby narciarstwa. Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów Antoni Rzeźnik zadeklarował prace nad dalszym sportowo - rekreacyjnym udostępnieniem terenów Siwej Doliny jako zaplecza dla sportu. W tym zakresie wymagana jest wytężona praca nad wyłączeniem tych terenów z gospodarki leśnej na rzecz terenów rekreacyjno-sportowych i umieszczenie ich w planach miejscowych, a także planach Lasów Państwowych jako terenów dla mieszkańców pod rekreację. Jest to podstawowy warunek dalszych inwestycji w tym rejonie. Wspomniano o potrzebie zakończenia poprzednich inwestycji poprzez zakup pomp do sztucznego zaśnieżania tras biegowych. Wypada wspomnieć, że armatka, zbiorniki wodne, przyłącza energetyczne zostały już zakupione i zainstalowane, a teraz trzeba zakończyć te inwestycje poprzez zakup pompy. Zdecydowaną deklarację pomocy w tym temacie dla Miasta wyraził Starosta Tomaszowski Jan Kowalczyk.

      W swojej wypowiedzi Prezes Apoloniusz Tajner podkreślił, że swoją obecnością i chęcią pomocy stara się wspierać wszystkie środowiska, w których obserwuje, że inwestycje i obiekty narciarskie są efektywnie wykorzystywane i tętnią "narciarskim życiem". Takim środowiskiem jest Tomaszów Lubelski i z dużą przyjemnością po raz trzeci przyjechał na Lubelszczyznę. Widzi wielkie perspektywy dla rozwoju bazy, która mogłaby służyć nie tylko miejscowym narciarzom, odnoszącym już teraz wielkie krajowe sukcesy. Mówił, że potrzebne i konieczne są dalsze prace na trasami narto - rolkowymi i narciarskimi. Porównał obiekty ZB OSiR "Tomasovia" do lekkoatletycznego Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. W przypadku realizacji kolejnych inwestycji zadeklarował przyjazd kadr Polski na obozy, a należy sądzić, że za nimi na obozy przyjechałyby kluby z całej Polski. Zadeklarował zdecydowane wsparcie ze strony PZN, a także swoje osobiste zaangażowanie w celu pozyskania środków zewnętrznych na ten cel. Przedstawił zebranym projekt programu inwestycyjnego /na wzór obecnej akcji budowy boisk Orlik - 2012/, którą PZN ma zamiar przedstawić w Ministerstwie Sportu, a która dotyczy budowy obiektów sportowych w zakresie narciarstwa. Zdeklarował pomoc w relacjach z Ukraińskim Związkiem Narciarskim w celu umożliwienia wykorzystania funduszy trans granicznych. Podkreślał, że cieszy go niezmiernie optymalne wykorzystanie obecnych obiektów i że tak liczna grupa narciarzy, a także mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego korzysta z obecnych obiektów.

      Po tym spotkaniu, podczas którego wszyscy dostrzegali potrzebę dalszego rozwoju narciarstwa, zebrani zeszli do Sali Konferencyjnej, gdzie dokonano przy licznie zebranych rodzicach i dzieciach Podsumowania Sezonu Narciarskiego 2010/2011. Na początek o sukcesach, a także o działalności Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego mówił trener MULKS Tomaszów Lubelski Waldemar Kołcun.

Do największych sukcesów zaliczył:

a) 1-sze miejsce w klasyfikacji klubowej Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich "Bieg na Igrzyska". W bieżącym roku po raz drugi MULKS wygrał "Bieg na Igrzyska", cykl zawodów zorganizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich, którego ambasadorem jest Justyna Kowalczyk,

b) Współzawodnictwo Sportowe Dzieci i Młodzieży. W roku 2011 MULKS Tomaszów Lubelski zdobył 91,50 pkt. Dla porównania warto podać wyniki z lat ubiegłych: - w roku 2008 32,2 pkt.; w roku 2009 74,00 pkt. /narciarstwo 52 pkt./ w roku 2010 70,83 /narciarstwo 57,50/,

c) Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych - Zakopane 2011. W klasyfikacji klubów MULKS "Tomaszów Lubelski" zdobywając 58,0 punktów WSDiM zajął 5 miejsce. Jest to awans o 9 pozycji licząc rok do roku. Zdobycie trzech historycznych medali dla Lubelszczyzny w sportach zimowych,

d) Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w biegach narciarskich 2011. W klasyfikacji klubów MULKS "Tomaszów Lubelski" zdobywając 33,5 punktów WSDiM zajął 1-sze miejsce w klasyfikacji klubowej. Zawodnicy zdobyli 10 MEDALI w tym 6 ZŁOTYCH, 2 SREBRNE i 2 BRĄZOWE,

e) Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych PZN w narciarstwie biegowym. Zawodnicy MULKS "Tomaszów Lubelski" zdobyli 11 medali w tym 2 złote, 4 srebrne i 5 brązowych,

f) Igrzyska Młodzieży Szkolnej Małopolska 2011.Zawodnicy MULKS "Tomaszów Lubelski" zdobyli 10 medali w tym 7 złotych i 3 brązowe.

      W swojej ocenie przedstawił również udział klubu MULKS Tomaszów Lubelski w 8 imprezach wyjazdowych, a także organizację 10 imprez narciarskich Tomaszowie Lubelskim.

      W uznaniu sukcesów narciarstwa biegowego Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski Wojciech Żukowski, najlepszym zawodnikom i rodzicom złożył serdeczne gratulacje i wręczył pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe. Była to bardzo sympatyczna chwila, kiedy rodzice wraz dziećmi odbierali z rąk Burmistrza i Prezesa Tajnera gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. Wyróżnienia odebrali: Kaja Żółkiewska, Izabela Jarczak, Magdalena Czusz, Katarzyna Sikora, Mateusz Hałasa, Małgorzata Żółkiewska, Katarzyna Korkosz, Ewelina Pleskacz, Katarzyna Stokfisz, Szymon Sikora, Martyna Wawrzusiszyn, Jan Raczkiewicz, Monika Mazurkiewicz, Kacper Jarczak, Jan Żółkiewski, Bartosz Głaz i Monika Skinder.

      W uznaniu zasług klubu, a szczególnie zwycięstwa w cyklu imprez "Bieg na Igrzyska" Burmistrz Miasta podziękował również szkoleniowcom pracującym na rzecz MULKS Tomaszów Lubelski. Dyplomy odebrali: Ewelina Mróz, Krystyna Kołcun, Henryk Ostrykiewicz, Ewa Korkosz, Beata Kulczyńska i Waldemar Kołcun. W tym miejscu głos zabrał Prezes Apoloniusz Tajner, który pogratulował zawodnikom sukcesów, wyraził nadzieję, że pośród nich znajdą się następcy na miarę sukcesów Adama Małysza i Justyny Kowalczyk. Podkreślał, że szkolenie w Tomaszowie Lubelskim stoi na wysokim poziomie, o czym świadczą wyniki i że wszystko idzie w dobrym kierunku. Wyraził opinię, że za sensownością rozwoju infrastruktury przemawia jej wykorzystywanie. A to jest w Tomaszowie robione. Znany jest pogląd, że za sukcesami sportowymi stoją konkretni ludzie /działacze - trenerzy/ których tutaj widzi, a tym samym widzi sensowność pomocy i działania na rzecz Tomaszowa Lubelskiego.

      Podczas tego spotkania podsumowano również tradycyjną imprezę Grand Prix Tomaszowa Lubelskiego w narciarstwie biegowym o Puchar Burmistrza. W tym roku na klasyfikację końcowa złożyły się wyniki uzyskane przez zawodników dziewięciu imprezach: Puchar Ziemi Tomaszowskiej, Bieg Sylwestrowy, Bieg Traperski, MMM, Bieg Hetmański, Bieg na Igrzyska,, Puchar Roztocza", Mistrzostwa Województwa Lubelskiego, Puchar Wójta i Puchar Gryfa. Najlepszymi w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: w kategorii juniorka F - Monika Skinder, w kategorii juniorka F - Monika Skinder, w kategorii junior F - Mateusz Rzeszutek, w kategorii juniorka E - Monika Mazurkiewicz, w kategorii junior E - Jan Raczkiewicz, w kategorii juniorka D - Martyna Wawrzusiszyn, w kategorii junior D - Szymon Sikora, w kategorii juniorka C - Małgorzata Zółkiewska, w kategorii junior C - Mateusz Hałasa, w kategorii juniorka B - Katarzyna Sikora, w kategorii junior A - Jakub Umer, w kategorii juniorka A - Izabela Jarczak, w kategorii seniorka B - Dorota Stokfisz, w kategorii seniorka C - Ewa Korkosz, w kategorii senior C - Andrzej Latawiec, a w kategorii senior D - Ryszard Koprowski.




<-- POWRÓT