Jest takie dzieło…
Pałac Kultury i Nauki – „Pekin”

 

Pałac Kultury i Nauki jest niekwestionowanym symbolem, który od lat wzbudza wiele kontrowersji. Na ostatnim spotkaniu ze słuchaczami UTW, dr Elżbieta Matyaszewska, przedstawiła najbardziej interesujące fakty nt. „Daru narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Nad budową pałacu czuwał radziecki architekt Lew Rudniew.

Budowa pałacu trwała tylko trzy lata. Został oddany do użytku 21 lipca 1955 roku. Jego pomysłodawcą był Józef Stalin (pierwotny patron budynku). Architekt ten stworzył pięć projektów, ten ostateczny wybrali Polacy. Kosztem Pałacu Kultury i Nauki zburzono 180 przedwojennych kamienic i zlikwidowano sześć ulic. Obiekt liczy 46 pięter, w tym dwa podziemne i 3288 pomieszczeń o łącznej powierzchni 123 084 m2. Jest siedzibą wielu instytucji, teatrów, kin, muzeów. Na jego terenie znajduje się także basen. Na 40 piętrze budynku znajduje się Zegar Milenijny, który został oddany do użytku 31 grudnia 2000 przez ówczesnego prezydenta miasta Pawła Piskorskiego. Przy budowie pałacu pracowało 3,5 tys. robotników z ZSRR i 4 tys. z Polski. Przybysze zza wschodniej granicy mieszkali w specjalnie wybudowanym osiedlu „Przyjaźń”. Mieli tam do dyspozycji sklep, kino, bibliotekę, stołówkę, nawet szkołę wieczorową. W latach ’50 dzieci pisały listy zaczynające się od słów „Drogi Pałacu…” z prośbami o prezenty, gdyż były przekonane, że mieszka tam Święty Mikołaj. W podziemiach pałacu mieszkają koty dokarmiane przez urzędników. Na wysokości czterdziestej drugiej kondygnacji swoje siedlisko w 1998 roku założyły sokoły wędrowne, a w 2016 roku wykluły się tam trzy młode sokoły: Bazyl, Drzon i Wawa. Według obliczeń sprzed kilku lat pałac zużywa tyle energii, co 30 tys. miasteczko. W niszach wokół pałacu znajduje się 20 rzeźb wykonanych przez Rosjan. Dwie zaś Kopernika i Mickiewicza zostały wykonane przez Polaków: Stanisława Horno-Popławskiego oraz Ludwikę Nitschową.

To tylko niektóre ciekawostki o PKiN – symbolu braterstwa, który w rzeczywistości był symbolem podległości Józefowi Stalinowi. Ciekawy wykład poparty prezentacją wzbudził ogromne zainteresowanie słuchaczy. Dr Elżbieta Matyaszewska odpowiadała na szereg pytań zadawanych przez studentów UTW. Będąc historykiem sztuki, posiada ogromną wiedzę, którą przekazać w interesujący sposób.

Pałac Kultury i Nauki – „Pekin” Pałac Kultury i Nauki – „Pekin” Pałac Kultury i Nauki – „Pekin” Pałac Kultury i Nauki – „Pekin”