Tomaszów Lubelski, dnia: 10.06.2024 r.

IR.6733.2.2024

 

Miasto Tomaszów Lubelski
Lwowska 57
22-600 Tomaszów Lubelski

 

DECYZJA O LOKALIZACJI INWESTYCJI CELU PUBLICZNEGO
 

Na podstawie:

  • 104 i art.106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2024r. poz. 572),
  • 51, art.53 i art.54 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz.U. z 2023r. poz. 977),
  • Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2023 r. poz. 1336),
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz.1588 z 2003 r.).

 

Po rozpatrzeniu wniosku Miasta Tomaszów Lubelski, ul. Lwowska 57, 22-600 Tomaszów Lubelski z dnia 09.04.2024r. dotyczącego wydania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego na terenie działki Nr 14 ark. 29 położonej w Tomaszowie Lubelskim na budowę tężni solankowej w parku wraz z urządzeniami budowlanymi.

 

Stwierdzam

że ustalone warunki lokalizacji inwestycji celu publicznego zostały określone w oparciu o analizę stanu faktycznego i prawnego, warunków i zasad zagospodarowania terenu, programu inwestycji i przepisów odrębnych.

 

Ustalam warunki zabudowy

  1. RODZAJ ZABUDOWY: park miejski (teren rekreacyjno-wypoczynkowy).
  2. FUNKCJA I ZAKRES INWESTYCJI: budowa tężni solankowej wraz z urządzeniami budowlanymi.
  3. WARUNKI WYNIKAJĄCE Z ANALIZY OBSZARU, PROGRAMU INWESTYCJI I PRZEPISÓW ODRĘBNYCH:
    1) Planem zagospodarowania objąć część terenu działki Nr 14 ark. 29 oznaczonej kolorem czerwonym (linią ciągłą i przerywaną) w granicach liter ABCDA na załączniku graficznym Nr 1 do w/w decyzji.
    2) Maksymalna powierzchnia zabudowy – 2% oznaczonej powierzchni terenu działki.
    3) Minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej – 70% oznaczonej powierzchni terenu działki.
    4) Budowę obiektu tężni solankowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną (w tym podziemnymi zbiornikami wyrównawczym i na solankę) należy przeprowadzić w zabudowie wolnostojącej z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów odrębnych.
    5) Dopuszcza się przyjęcie szerokości elewacji frontowej (od strony ul. Żwirki i Wigury) projektowanego obiektu tężni do 10,0m z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów odrębnych.
    6) Maksymalna wysokość całkowita obiektu tężni (od poziomu terenu do jej najwyższego punktu) do 2,5m.
    7) Realizację planowanej inwestycji przewidzieć należy w oparciu o adaptację projektu powtarzalnego lub dokumentację indywidualną.
    8) Połączenie z komunikacją kołową zewnętrzną za pośrednictwem istniejących wewnętrznych ciągów komunikacyjnych z drogami powiatową Nr 3566L (ul. Żwirki i Wigury) i gminną (ul. Lwowska).
    9) Nieprzekraczalne linie zabudowy od w/w dróg dla oznaczonej części terenu działki – nie wyznacza się.
    10) Istniejące na oznaczonej części terenu działki inwestycyjnej uzbrojenie terenu kolidujące z projektowaną inwestycją należy przeznaczyć do przebudowy lub likwidacji.
    11) Na oznaczonej część i terenu działki inwestycyjnej zachować należy istniejący układ komunikacji wewnętrznej – nie przewiduje się realizacji nowych ciągów komunikacyjnych.
    12) Na oznaczonej części terenu działki inwestycyjnej zachować należy istniejący drzewostan –wszelkie prace ziemne prowadzone powinny być z zachowaniem w stanie nienaruszonym ich systemu korzeniowego, nie przewiduje się nasadzeń nowych drzew.
    13) Zabezpieczenie w niezbędną ilość miejsc parkingowych w ramach istniejących rozwiązań na terenie działki Nr 14 ark. 29 z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów odrębnych.
    14) Odprowadzenie wód opadowych na tereny zielone w obrębię nieruchomości.
  1. WARUNKI WYNIKAJACE Z PRZEPISÓW SZCZEGÓLNYCH DOTYCZĄCE:
  • ochrony sanitarnej – wg obowiązujących norm i przepisów odrębnych,
  • ochrony środowiska – wg obowiązujących norm i przepisów odrębnych,
  • ochrony gruntów rolnych i leśnych – _________________________________________________
  • dostępności obiektów i terenu dla osób niepełnosprawnych – wg obowiązujących norm i przepisów odrębnych,
  • ochrony konserwatorskiej – wg obowiązujących norm i przepisów odrębnych (park miejski jest objęty prawną ochroną konserwatorską poprzez ujęcie w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Tomaszów Lubelski przyjętej Zarządzeniem nr 62/2019 Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski z dnia 10 maja 2019r.),
  • inne – projekt zagospodarowania terenu opracować na aktualnych mapach geodezyjnych sytuacyjno – wysokościowych w skali 1:500 (1:1000) z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów odrębnych w tym wymaganych odległości (stref ochronnych) od istniejących (projektowanych) sieci infrastruktury technicznej.
  1. WARUNKI OBSŁUGI W ZAKRESIE INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ:
  • zaopatrzenie w energię elektryczną – wg warunków zarządcy sieci,
  • zaopatrzenie w wodę – wg warunków zarządcy sieci,
  • odprowadzenie ścieków – nie dotyczy,
  • odprowadzenie wód opadowych – nie dotyczy,
  • zaopatrzenie w energię cieplną – nie dotyczy,
  • zaopatrzenie w gaz ziemny – nie dotyczy sieci,
  • odpady stałe – gromadzone będą i usuwane zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
  1. WYMAGANE UZGODNIENIA:
    1. Projekt decyzji został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Dróg Powiatowych w Tomaszowie Lubelskim pismem znak: UDM. 4040.104.2024.DF z dnia 09.05.2024 r.
    2. Lubelskim Projekt decyzji został pozytywnie zaopiniowany przez Miejski Zarząd Dróg w Tomaszowie pismem znak: DS. 5100.16.2024 z dnia 14.05.2024 r.
    3. Projekt decyzji został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie pismem znak: Z-III. 5151.18.2024 z dnia 17.05.2024 r.
  1. WYMAGANIA DOTYCZĄCE OCHRONY INTERESÓW OSÓB TRZECICH:
    1. Projektowana budowa tężni solankowej wraz z urządzeniami budowlanymi na części terenu działki Nr 14 ark. 29 położonej w Tomaszowie Lubelskim przy zachowaniu warunków określanych w niniejszej decyzji nie powinna powodować pozbawienia:
      a) dostępu do dróg publicznych,
      b) możliwości korzystania z uzbrojenia terenu,
      c) dostępu światła do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.
    2. Nie powinna powodować również:
      a) uciążliwości powodowanych przez hałas, wibracje, zakłócenia elektryczne i promieniowanie,
      b) zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby.

 

Uzasadnienie

Inwestor zwrócił się z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji określonej w ust. 1 i 2 niniejszej decyzji.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowa­niu przestrzennym (tekst jednolity Dz.U. z 2023r. poz. 977), usta­lenie przeznaczenia terenu oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabu­dowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przy­padku braku miejscowego planu zagospodarowania, w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Wnioskowana inwestycja znajduje się w obszarze, który nie posiada obowiązującego miej­scowego planu zagospodarowania terenu i ustalenie sposobu zagospodarowania terenu i wa­runków zabudowy następuje w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Po dokonaniu analizy i oceny stanu faktycznego i prawnego, warunków i zasad zagospoda­rowania terenu oraz jego zabudowy (zainwestowania) ustalono, że teren, dla którego wystą­piono z wnioskiem może być przeznaczony pod wskazaną inwestycję.

 

Pouczenie

  1. W odniesieniu do tego samego terenu decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy, doręczając opis decyzji do wiadomości pozostałym wnioskodawcom i właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości.
  2. Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich.
  3. Wnioskodawcy, który nie uzyskał prawa do terenu nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z niniejszą decyzją.
  4. Decyzja może być przeniesiona na rzecz innej osoby, za zgodą strony, na rzecz której została wydana, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji.
  5. Wygaśnięcie decyzji następuje jeżeli:
    a) inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę,
    b) dla tego samego terenu uchwalony zostanie plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w tej decyzji, jeżeli nie została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę; stwierdzenie wygaśnięcia decyzji nastąpi w trybie art. 162 pkt.1 Kodeksu postępowania administracyjnego.
  6. Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 14-tu dni od daty jej otrzymania.
  7. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
  8. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
  9. Podmiotowi, który wystąpił z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego przysługuje prawo do wniesienia żądania wymierzenia kary za nieterminowe wydanie decyzji.
  10. Decyzja spełnia wymogi art.107 Kodeksu postępowania administracyjnego.
  11. Stosownie do art. 51 ust. 2-2i ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2022r. poz. 503) w przypadku niewydania przez właściwy organ decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji, organ wyższego stopnia wymierza temu organowi, w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Wpływy z kar pieniężnych stanowią dochód budżetu państwa. Żądanie, o którym mowa w ust. 2e, wnosi się za pośrednictwem organu właściwego do wydania decyzji w sprawie ustalenia warunków zabudowy. Do terminu, o którym mowa w ust. 2, nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

 

Projekt decyzji sporządził:
mgr inż. urb. Piotr Rabiega

 

 

Obwieszczenie:

Zamieszczono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta
Tomaszów Lubelski w dniu 10.06.2024 r. na okres
14 dni tj do dnia 25.06.2024 r.

 

Do wiadomości:

Marszałek Województwa Lubelskiego

 

Załącznik:

  • Mapa geodezyjna sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500, stanowiąca załącznik Nr 1 do niniejszej decyzji z określonymi warunkami zabudowy.

 

Otrzymują:

  1. Miasto Tomaszów Lubelski
  2. Miejski Zarząd Dróg
  3. Powiat Tomaszowski
  4. Zarząd Dróg Powiatowych
  5. Tomaszowski Dom Kultury
  6. a/a. / do wglądu w siedzibie Urzędu Miasta/