Seniorzy w rozmi³owywaniu m³odego pokolenia w dziedzictwie ojców

Seniorzy w rozmi³owywaniu m³odego pokolenia w dziedzictwie ojców.

     Kulturê i to¿samo¶æ swojego Narodu trzeba znaæ - Jan Pawe³ II
     ......W Polsce niewiele mówi siê o problemach ludzi starszych, brakuje te¿ znacz±cych programów skierowanych do tej grupy. W szybko zmieniaj±cym siê, trapionym bezrobociem spo³eczeñstwie polskim, osoby starsze czuj± siê niepotrzebne i zepchniête na margines ¿ycia.
     Nowe technologie powoduj±, ¿e zdobyta wiedza szybko traci sw± aktualno¶æ. Starsi nie s± ju¿ uwa¿ani za niezast±pion± "skarbnicê wiedzy i m±dro¶ci". Autorytet nabywany z wiekiem straci³ obecnie na znaczeniu.
     Jednak¿e ¿aden kraj nie mo¿e pozwoliæ sobie na niedocenienie kapita³u jaki stanowi ta coraz liczniejsza grupa spo³eczna.
     Do¶wiadczenie i umiejêtno¶ci osób starszych powinny zostaæ rozpoznane i wykorzystane chocia¿by dla dobra lokalnej spo³eczno¶ci bowiem wielu seniorów czuje siê na si³ach by byæ: aktywnym, rozwijaæ swe zainteresowania, robiæ co¶ dla innych. To m.in. by³o powodem do opracowania w/w projektu.
     Projekt bêdzie realizowany w obszarze tematycznym: tradycja i kultura a jego has³o to: szanowaæ przesz³o¶æ i dzieliæ siê ni± z m³odzie¿±, rado¶nie ¿yæ chwil± obecn±, w ufno¶ci± patrzeæ w przysz³o¶æ.
     W dzisiejszym, szybko zmieniaj±cym siê ¶wiecie zwiêkszy³ siê dystans, który dzieli pokolenia.
     Poprzez realizacje tego projektu poka¿emy, ¿e ludzie starsi i m³odzie¿ dysponuj±c odmiennymi umiejêtno¶ciami i do¶wiadczeniem mog± siê wiele od siebie nauczyæ.
     Bezpo¶rednimi beneficjentami zaplanowanych zadañ bêd±: m³odzie¿ z Zespo³u Szkó³ Nr 2, harcerze Zwi±zku Harcerstwa Polskiego oraz s³uchacze UTW. Ogólna przewidywalna liczba 160-170 osób.
     G³ównym celem naszego projektu jest pobudzenie ¶rodowiskowej miêdzypokojeniowej integracji seniorów poprzez przekazywanie kulturowego dziedzictwa Ojców m³odemu pokoleniu. Chcemy m.in.:
  • Aby m³odzie¿ pozna³a w³asne korzenie poprzez zbli¿enie do siebie dwóch odleg³ych grup wiekowych
  • Kszta³towaæ aktywno¶æ umys³ow± i emocjonaln± seniorów
  • Przekazaæ m³odzie¿y warto¶ci patriotyczne oparte na tradycji, tolerancji, uczciwo¶ci
  • U³atwiæ integracjê m³odych z seniorami i tym samym wzmacniaæ w nich "ducha aktywno¶ci"
  • Pomóc ludziom m³odym w zdobywaniu ró¿nych umiejêtno¶ci i kompetencji oraz w zrozumieniu warto¶ci jakie niesie za sob± wiedza i do¶wiadczenie seniorów
  • Promowaæ zrozumienie dla ró¿nic kulturowych poprzez wprowadzenie europejskiego wymiaru do projektu
Planowane rezultaty:
  • Powstanie w tamach UTW Centrum Wspierania Wiêzi Miêdzypokoleniowych
  • Wydanie zeszytu-broszury z cyklu Ocaliæ od zapomnienia pt. Moja ma³a Ojczyzna
  • Wzmocnienie aktywizacji którzy poprzez w/w dzia³ania czuj± siê potrzebni, nabieraj± poczucia w³asnej warto¶ci
     Do realizacji zamierzonych celów zaprosili¶my partnerów:
  • Urz±d Miasta i Burmistrza Miasta Tomaszów Lub.
  • Starostwo Powiatowe;
  • Muzeum Regionalne;
  • Biblioteka Miejska;
  • Drukarnia;
  • Tomaszowski Dom Kultury
  • Parafia rzymsko-katolicka - to oczekiwana przez wszystkich opieka duchowa
     Nasz Projekt chcemy zrealizowaæ ró¿norodnymi metodami, co z pewno¶ci± zapewni wszystkim chêæ aktywnego uczestniczenia w nim.
     Wycieczki, wieczornice "przy kominku" w harcówce, obejrzenie ¿ywego skansenu, bajanie przy ognisku, spotkania edukacyjne z ciekawymi lud¼mi, wreszcie wspólne przygotowanie i konsumpcja potraw regionalnych, które bêdzie zwieñczeniem naszego dzie³a - to tylko niektóre formy zajêæ naszego projektu.
     Potomnym zostawimy nasze wspomnienia przelane na papier i wydane w formie broszury.
     Na trwa³e zostanie z nami zespó³ CAMERATA a powsta³e Centrum Wspierania Wiêzi Miêdzypokoleniowych na pewno zaowocuje nowymi pomys³ami na aktywne ¿ycie: Seniorzy - M³odzie¿.

     Inauguracjê realizacji projektu przeprowadzili¶my w Turówce w Majdanie Górnym. To miejsce, w którym dzieñ dzisiejszy przeplata siê z ciekaw± histori± rodu Kowalów - rodziców, dziadków i pradziadków pani Anny Tur, gdzie zainteresowanie przesz³o¶ci± wspó³zawodniczy z pracowito¶ci±, gdzie umi³owanie przyrody sprzymierzy³o siê z ludzk± ¿yczliwo¶ci±. Turówka to miejsce gdzie kultywuje siê kulturê i tradycjê, gdzie pamiêta siê o swojej to¿samo¶ci. Nie by³oby tego miejsca gdyby nie zaanga¿owanie gospodarzy Anny i Zbigniewa Turów do umi³owania historii, do dbania o przekaz warto¶ci opartych na bazie patriotyzmu, tradycji, historii, tolerancji i uczciwo¶ci.
     Duchowego wsparcia udzieli³ nam ks. dr Eugeniusz Derdziuk. Do historii nawi±za³ burmistrz miasta mgr Marian £ysiak. Spotkanie o¿ywia³ zespó³ ¶piewaczy Majdanianki. M³odzie¿ Zespo³u Szkó³ Nr 2 deklamowa³a wiersze Zofii Dydy, a sama autorka przedstawi³a swoj± now± poezjê opisuj±c± piêkno wsi polskiej.
     Projekt bêdzie realizowany do 28 lutego 2007.

Jadwiga Skawiñska



Gospodarze witaj± go¶ci

Kapliczka na terenie posesji p. Turów

ks. dr E. Derdziuk

Majdanianki

Wspólne ¶piewanie
 
Fot. Zbigniew Skawiñski

<--   Powrót