Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Alfred, Euzebiusz, Maksymilian, Selma

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju na Ukrainę

22.12.2021

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju na Ukrainę

W dniu 21 grudnia 2021 r. odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju na Ukrainę.

Spotkanie harcerzy z Polski i Ukrainy odbyło się na przejściu granicznych w Hrebennem, w którym uczestniczyli Burmistrz Miasta Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski, przedstawiciele samorządów, miast partnerskich na Ukrainie oraz funkcjonariusze formacji granicznych z obu stron granicy.

Bezpośrednio z granicy harcerze udali się do Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim gdzie przekazali symboliczne Światełko władzom samorządowym miasta.

W Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W tym miejscu w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę,

której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew.

W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju do Polski przybyło ze Słowacji.

Wersja do druku Generuj PDF
---