Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Dziś
13°
Środa
14°
 
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Czesław, Agnieszka, Marian, Czech

100. rocznica pobytu w Tomaszowie Lubelskim Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego

22.03.2021

W dniu 20 marca 2021 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 100–tną rocznicę pobytu w Tomaszowie Lubelskim Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed pamiątkową tablicą w Bełżcu, stamtąd uczestnicy przenieśli się na plac przed Szkołą Podstawową nr 2 w Tomaszowie Lubelskim noszącą imię Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu złożyli wieńce i zapalili znicze.

Delegacjom przewodniczył gospodarz miasta burmistrz Wojciech Żukowski a pośród gości znaleźli się: poseł na sejm RP Tomasz Zieliński, starostowie Henryk Karwan i Jarosław Korzeń, Przewodniczący RM Mirosław Fus, radni miasta i powiatu, dyrektorzy jednostek miasta, piłsudczycy, strzelcy. Po zakończeniu ceremonii Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 oprowadziła gości po wystawie prac uczniów zatytułowanej „Wąsy Marszałka”.

O godz. 13.30 rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Józefa, celebrowana przez ks. Dziekana Grzegorza Chabrosa. W tej części uczestniczył także gość specjalny uroczystości Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, który też wygłosił patriotyczną przemowę. Swoją obecnością uroczystą mszę świętą uświetnili rekonstruktorzy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sochaczewa i Sandomierza wraz z proporcem pułkowym w płachtę którego wpleciona została nić oryginalnego sztandaru tego pułku.

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich był jednym z trzech odznaczonych 100 lat temu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, pułków kawalerii na błoniach Siwej Doliny.

Oczywiście tak ważna rocznica musiała mieć swój finał przy pamiątkowym obelisku na Siwej Dolinie, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Wersja do druku Generuj PDF
---