Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
Środa, 23 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund, Jan, Fernandy

DZIEN DAWCY SZPIKU

02.03.2018

      W dniu 4 lutego na teranie Tomaszowa Lubelskiego odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, poprzedzona została ona konferencją prasową zorganizowaną w Urzędzie Miasta Tomaszów Lubelski z udziałem Burmistrza Miasta Wojciecha Żukowskiego, Katarzyny Poniatowskiej z fundacji DKMS, Edyty Furgała dawcy komórek macierzystych, Izabeli i Marcina Stanibuła rodziców 6-cio letniego Filipa dla którego szukany jest genetyczny bliźniak mogący zostać dawcą komórek macierzystych oraz Pauliny Gajewskiej i Edyty Mulawa inicjatorek akcji rejestracji dawców.

      Tematem konferencji było przedstawienie idei akcji pn. ”Pomóż Filipkowi i innym” akcja ta organizowana jest w celu znalezienia dawcy szpiku dla Filipka Stanibuły, mieszkańca Tomaszowa chorującego na niezwykle rzadką chorobę genetyczną jaką jest autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny. Jedyną szansą dla Filipka na normalne życie jest znalezienie bliźniaka genetycznego od którego można będzie pobrać do przeszczepu komórki macierzyste.

      Nie można syntetycznie wytworzyć takiego leku, jedynym lekiem są pochodzące od niespokrewnionego dawcy komórki wyizolowane z krwi.

      Na początku konferencji Burmistrz Miasta przedstawił osoby biorące w niej udział oraz zaprosił do aktywnego uczestnictwa w akcji pomocy Filipkowi Stanibule. Następnie rodzice Filipka opowiedzieli o tym jak wygląda leczenie ich synka. Mama opisała codzienne zmagania z chorobą, a tata opowiedział jakim silnym i wspaniałym dzieckiem jest walczący z chorobą Filip.

      Pani Katarzyna Poniatowska z fundacji DKMS zaprezentowała sposoby poboru komórek macierzystych oraz statystyczne szanse na trafienie na genetycznego bliźniaka.

      Pani Edyta Furgała, jedyna w Tomaszowie Lubelskim, która trafiła na swojego genetycznego bliźniaka i została dawcą opowiedziała o swoich przeżyciach związanych z samym procesem pobrania krwi do przeszczepu komórek.

      Na koniec Panie Paulina Gajewska i Edyta Mulawa zachęcały do udziału w akcji rejestrowania potencjalnych dawców szpiku która odbędzie się w dniu 4 marca 2018 r.

Wersja do druku Generuj PDF
---